Az intézményes német betegbiztosítási alapok csúcsszervezetei kidolgozták a módszert négy új szabadalmaztatott-gyógyszer csoport referenciaárainak kialakításához.
Az iparnak október 20-a óta kell véleményt nyilvánítania az efféle módszerekről; a referenciaárakat szeptember végén hirdetik ki és január 1-jével lépnek életbe.
A BAH szerint a gyártóknak három kérdést kell mérlegelnie: először is, hogy a matematikai metódus helyes-e. (Erre, mint láttuk, „igen" a válasz.) Másodszor – mivel a referenciaárak tényleges fogyasztói árak lesznek – vizsgálni kell, vajon a referenciaárak eleget tesznek-e a törvényi szabályzásban előírt követelményeknek: a gyári árhoz ugyanis hozzáadódik még a nagy- és kiskereskedelmi (8,1 euró + 3%) árrés, valamint az ÁFA is.
Harmadszor, az iparnak azért is ellenőriznie kell a referenciaár-számítási rendszert, mert olyan képleteken alapul, amelyekben a referenciaáron vagy olcsóbban értékesített szerek százalékos arányát is érvényesítik. Ezáltal a BAH szerint megállapítható lenne, vajon megfelelő-e a gyógyszer-utánpótlás, azaz biztosítható-e a hozzáférhetőség egy bizonyos szintje. A testület úgy véli, hogy az összes gyógyszer legalább negyedét, a vényköteles gyógyszereknek pedig egyharmadát a referenciaáron vagy olcsóbban kellene árusítani.
A négy új csoport: a sztatinok, a sartnok, a triptánok és a protonpumpa-inhibitorok. A sztatin- és PPI-csoport egyaránt tartalmaz szabadalmaztatott és nempatent generikumalapú szereket. A négy csoport a csúcsszervezetek (a Spitzenverbände) szerint összesen 1268 különböző terméket tartalmaz, melyek eladási értéke mintegy 2,1 milliárd euró. Becslésük szerint e csoportok referenciárai évente több mint 300 millió euró megtakarítását teszik lehetővé a betegbiztosítók számára.