A prágai szaktárca az idén már a harmadik koncepcióval állt elő.
A javaslat a 2009-ig tartó időszakra vonatkozik. Dr Emmerova egy novemberi tájékoztatón kifejtette: az államnak az a szándéka, hogy minden állampolgár számára szavatolja az azonos színvonalú és egyformán elérhető egészségügyi ellátás, s hogy ennek eléréséhez aktív beavatkozás szükséges.
A minisztérium 2006-ban stabilizálni akarja az egészségbiztosítás helyzetét, és véglegesen megoldaná kórházak tulajdonlásának kérdéseit. Közép és hosszú távú célja a gyógyászati szolgáltatások nívójának és betegek jogi helyzetének javítása illetve EU-normákhoz igazítása.
A helyi média szerint a cseh szocialisták vereségét a legutóbbi önkormányzati és szenátusi választásokon nem utolsó sorban az okozta, hogy nem sikerült megreformálniuk az egészségügyet. Ugyanezért maradtak alul, úgymond, a júniusi az EU-parlamenti választásokon is, ami aztán a kabinet lemondásához vezetett.
A miniszter hangsúlyozta, hogy terve nem irányozza elő sem a kórházak sem a járóbeteg-ellátó intézmények újraállamosítását (ettől tartanak ugyanis a reform ellenfelei). Ezzel szemben szó esik benne olyan új, nonprofit egészségügyi intézmények hálózatának létrehozásáról, amelyek térítési szerződéseket köthetnének a betegbiztosítókkal. Szerződhetnének ezen felül magántulajdonú biztosító intézetekkel is, sőt, meg is vásárolhatnák őket tulajdonosaiktól (amennyiben ezek nem kívánnának részt venni ilyen típusú együttműködésben).
Jelenleg két törvény előkészítése folyik – írja a Script – , az egyik a helyi kórházak részvénytársasággá alakítását, a másik a helyi önkormányzatok tulajdonában lévő kórházak nonprofit szervezetekké való átalakítását akadályozná meg.