• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mindenkit érint a gyógyszerkassza 100 milliárdja

Gyógyszerpiac Forrás: Weborvos Szerző:

A gyógyszergyártók nem formai, hanem igazi diskurzust várnak a kormánytól.

Új gyógyszer-finanszírozási rendszer kialakítását, majd júliusi életbe lépését ígérte Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes.
Szócska Miklós államtitkár mindezt azzal egészítette ki budapesti fórumán, hogy az egészségügy korszerűsítésére az Új Széchenyi Terv keretében 298 milliárd forintot fordítanak majd. Mint mondotta, ezzel az új gyógyszertámogatási rendszer felállítására komoly előkészítői munka folyik. Azt is hozzátette, a gyógyszerkasszában „egy kis kiigazítás", vagyis mintegy 23-25 milliárd forintos többletforrás előteremtése szükséges. Azt, hogy a kiigazításhoz honnan teremtenek pénzt és mennyit, konkrétan nem nevesítette az egészségügyért felelős államtitkár. Annyit azért elmondott, hogy a betegterhek növekedését nem tervezik.

Azt persze nem tudni, hogy a gyógyszerkassza 100 milliárd forinttal való csökkentése kit nem érint majd. A gyártókat feltétlenül, a gyógyszerszedőket nem kevésbé hátrányos helyzetbe hozza.

- Érdemben a gyógyszergyártókra váró hirtelen megnövekedett terhekre egyelőre nem tudunk reagálni, ugyanis nem tudjuk, hogy a bejelentett reformokat, miként, milyen eszközökkel és hogyan kívánja megoldani a kormány. Eleddig csak általánosságok hangzottak el – mondja Rózsa Iván a sanofi-aventis/Chinoin kommunikációs igazgatója. – Ami a sajtón keresztül eddig kiszivárgott, azt hivatalos bejelentésként nem kezelhetjük. Mindenesetre, annyi biztos a sok bizonytalanságban, hogy amennyiben a gyártói terhek emelkednek, akkor azok a kutatás+fejlesztés terén is nehéz helyzetbe hozzák a magyarországi gyártókat. Sok egyéb között azért, mert, miként a sanofi-aventis/Chinoin egy nemzetközi csoport része, veszít a versenyképességéből. Az anyavállalat a stabil, ösztönzőket kínáló országok valamelyikébe viheti el a jövőben a kutatás-fejlesztési projekteket. Elengedhetetlen, hogy a hazánkban több ezer munkahelyet teremtő, a hazai GDP-hez, exporthoz jelentős mértékben hozzájáruló hazai gyógyszeripari vállalatok kutatás-fejlesztési költségei leírhatók legyenek az extra magas adókból.

Tovább folytatva a minap történteket, konkrét információk nem, csak kiszivárogtatott „tájékoztatás" volt olvasható Matolcsy György nemzetgazdasági minisztertől. Mi, gyógyszergyártók mindenesetre nem formai egyeztetéseket, hanem igazi diskurzust várunk április 1-jétől. Akármilyen döntés szülessék is, az ország tragikus megbetegedési és halálozási mutatói nem feledhetők. A döntéshozóknak végre el kell fogadniuk, hogy innovációt mellőző egészségügyi reformot nem lehet végrehajtani. Ez éppúgy vonatkozik a kutatás-fejlesztés területére, mint az innovatív terápiákra. A hazai lakosság egészségügyi állapotának javításához éppúgy elengedhetetlen az új, korszerű gyógyszerkészítmények alkalmazása, mint az olcsóbb, generikus készítmények használata – hangsúlyozta Rózsa Iván.

- Köszönjük a Weborvos internetes portáltól a megkeresést, de nem tudunk érdemi választ adni, mivel nincsen hivatalos információnk arról, hogy, az egészségügyi kormányzat a gyógyszer-kassza csökkentését milyen eszközökkel, hogyan, mely termékkört érintve kívánja megvalósítani. A Richter Gedeon Nyrt., mint tőzsdén jegyzett cég, a befektetői érdekeket figyelembe véve nem tud hivatalosan meg nem erősített, sajtóba kiszivárogtatott információkra reagálni. Annál is kevésbé, mivel előfordulhat, hogy holnap egy ettől eltérő koncepció lesz terítéken – mondta Beke Zsuzsa a Richter gyógyszercég PR és Kormányzati Kapcsolatok vezetője.

- Szeretnénk megvárni most a bejelentett, majd áprilisban elkezdődő hivatalos egyeztetéseket, amelyek során reményeink szerint a tervezett gyógyszerkasszát érintő megszorításokról konkrétumokat is megtudunk majd. Mindenesetre általánosságban annyit mondhatok, hogy a fix csoportokba tartozó generikus készítménykör további megszorításokat már nem igen visel el, ezen a termékkörön jelentős megtakarítást képtelenség végrehajtani anélkül, hogy a biztonságos gyógyszerellátás szempontjai ne sérüljenek – folytatta Beke Zsuzsa.

- A gyártói hozzájárulás esetleges növelése pedig még inkább előtérbe helyezné a K+F leírhatóság kérdését és szükségességét, ami a hazai innováció fenntartása szempontjából meghatározó jelentőségű. Mi bízunk abban, hogy a magyar kormánynak a hazai kutatás-fejlesztés ellehetetlenítése nem célja és megtalálják azt a finanszírozási forrást, amiből a K+F leírhatóság megvalósítható, legyen az az E-Alap, vagy bármi más költségvetési forrás. De egyelőre ezzel kapcsolatban sem rendelkezünk megbízható információkkal. Az eddig olvasható, hallható tervezett csökkentések 2012-től lépnek életbe, így az idei üzleti terveket ennek megfelelően még, a jelenlegi információk ismeretében nem kell módosítani, de kétségtelen, hogy biztosabbat csak az egyeztetések elindulását követően tudunk mondani – zárta mondandóját a Richter Gedeon Nyrt. kommunikációs vezetője.

Interjú dr. Zalai Gáborral, a Boehringer Ingelheim magyarországi igazgatójával.

Innovatív gyógyszergyártók: hiányzó jövőkép

Versenyelőnyt kérnek a generikumgyártók

Az innovatív gyártók 9 pontja

A generikumoktól függ a gyógyszerkassza