Nem tudható, hogy helyben hányféle különböző módszerrel-eljárással döntenek az új szerek támogatásáról.
Lord Darzi of Denham brit egészségügyi miniszter kezdeményezésére – és irányításával – nagyszabású vizsgálat keretében mérték fel, hogyan lehetne javítani, és földrajzi tekintetben is egységessé tenni a britek gyógyszerhez jutásának esélyeit a hatvan esztendős állami egészségügyi szolgálat keretein belül.
A tanulmány kitér az új gyógyszerek költséghatékonysági vizsgálataira is, amelyek a szerzők szerint ugyancsak optimalizálhatóak: ha megállapításaik átkerülnek a gyakorlatba, ezek az eljárások ugyancsak gyorsabbá válhatnak.
A Scrip szerint a Darzi-jelentés megállapításai törvényjavaslat(ok) alapanyagaként a brit nemzeti egészségügyi szolgálat (National Health Service, NHS) reformját indíthatják be, valószínűsíthető azonban, hogy a „társadalmi vita" majd a parlamenti processzus során több változáson is átmennek majd.
A tanulmány megállapítja: az új gyógyszerek forgalomba hozatala után olykor két év, vagy akár ennél több idő is elmúlik, mire a nemzeti egészségügyi minőségbiztosítási intézet (NICE, National Institute for Clinical Excellence) nyilvánosságra hozza értékelésüket. A jelentés szerint már meghozták az intézkedéseket a helyzet javítására, sőt állítólag az eljárást még tovább is gyorsítják majd. A NICE, úgymond, egy-egy „új gyógyszer forgalomba kerülése után már akár néhány hónapon belül is megjelentetheti majd" értékelő-orientációs dokumentumát".
A szövegben foglaltak szerint a betegek jogait az NHS új alapokmánya rögzíti majd – így például azt a jogot, hogy „a NHS páciensei mindenütt egyértelműen a NICE által minősített gyógyszerekkel és eljárásokkal kezeljék, mely utóbbiak közül azonban a kezelőorvos választja ki azt, amelytől a legjobb eredmény várható." Ha pedig „az NHS helyi intézménye úgy dönt, hogy nem finanszírozza a gyógyszert vagy eljárást, amelynek alkalmazását a beteg vagy az orvosok helyénvalónak tartanák, nyílt és őszinte magyarázattal tartozik megindokolni ezt".
A Darzi-jelentés elismeri, hogy ez idő szerint az sem tudható, hogy helyben hányféle különböző módszerrel-eljárással döntenek az új szerek támogatásáról […], és leszögezi: véget kell vetni a [mostani] gyakorlatnak, jelenleg ugyanis úgy fest, mintha az alkalmazott metódusokat egy számítógép véletlen-generátor programja rendelné – az irányítószámokhoz.
A dolgozat nem tér ki arra, vajon az állami egészségügyben kezelt betegek fizethetnének-e „saját zsebből" olyan szolgáltatásokért, amelyeket a NICE nem ajánl. Ez idő szerint is vizsgálja a problémát egy team Mike Richards professzor, a rák-ügyek országos koordinátora vezetésével. Várható, hogy Richardsék még az idei évben megteszik ajánlásaikat. Az efféle pluszpénzek fizetését Angliában jogszabály tiltja, az eddigi miniszterek ugyanis kivétel nélkül úgy vélték, hogy intézményesítése „kétszakaszos egészségügyet" hozna létre.
(A képen Lord Ara Darzi sebészprofesszor, egészségügyi miniszter, Denham bárója. Iraki születésű örmény, 2002 óta brit alattvaló.)