A célzott biológiai terápiát, vagyis a bevacizumab kezelést továbbra is támogatják.
Az elmúlt időszakban az áttétes emlőrák célzott kezelésével kapcsolatban napvilágot látott híreket követően az Európai Bizottság bejelentette, hogy a bevacizumab kezelést továbbra is támogatja e javallatban. Ezt a célzott biológiai terápiát Európában az emlőrák kezelésében leggyakrabban használt kemoterápiával kombinációban, az úgynevezett HER2-negatív daganattípusban szenvedők kaphatják. Eddig világszerte mintegy 90.000, Magyarországon pedig több száz hölgy részesült ebben a kezelésben.
A daganatgyógyítás szemlélete alapvetően megváltozott az elmúlt években. A személyre szabott kezelés egyre inkább előtérbe került, azaz a daganatok különböző genetikai sajátosságainak megfelelő célzott terápiára is van már lehetőség.
Az európai szakhatóságok felülvizsgálták e célzott terápiák hatékonyságát és hasznosságát az elmúlt időszakban. A gyógyszerek emberi felhasználását vizsgáló bizottság (Committee for Medicinal Products for Human Use (CHMP) javaslata alapján az Európai Bizottság megerősítette a bevacizumab paclitaxel kombinációban történő felhasználásának lehetőségét áttétes emlőrákos betegek esetében. A Bizottság döntése során figyelembe vette, hogy e gyógyszerkombináció meggyőző eredményeket mutatott abban, hogy az áttétes emlőrákban szenvedők tovább élnek állapotuk rosszabbodása nélkül, így e kombináció értékes kezelési lehetőséget nyújt az orvosoknak és az érintetteknek.
A klinikai vizsgálat eredményei szerint az avastin paclitaxel kombináció 52 százalékkal csökkentette az előrehaladott HER2-negatív emlőrák rosszabbodásának kockázatát összehasonlítva a paclitaxel monoterápiával.
A CHMP által támogatott kombináció másik tagja a paclitaxel az Európában leggyakrabban használt kemoterápiás szer, mint ahogy ez a bevacizumabhoz is leggyakrabban hozzáadott terápia.
A bizottsági döntéssel így továbbra is elérhető maradt az áttétes emlőrákban alkalmazható egyetlen célzott biológiai terápiás lehetőség. Az emlőrák indikáción túl a bevacizumab terápia a vastagbél- és végbélrákos, valamint a tüdőrákos magyar betegek számára is elérhető, melyet 2010. július 1 óta az OEP is teljes körűen finanszíroz.