• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Csökkenhet a kórházi fertőtlenítőszerek hatásossága

Hírek Forrás: MTI

Azok a kórházi baktériumok, melyek túlélik a fertőtlenítésre használt vegyszerek támadását, nehezen elpusztítható kórokozókká válnak.

A megállapítás rossz hír a kórházaknak, melyek olyan rezisztens baktériumtörzsek ellen küzdenek, mint a közönséges Staphylococcus aureus multirezisztens változata (MRSA). Az egészségügyi intézményekben az eszközöket, berendezéseket, az épületen belüli felületeket, sőt a beavatkozás előtt a páciens bőrét kémiai szerekkel fertőtlenítik, hogy megelőzzék a kórokozók terjedését.

A tisztító- és fertőtlenítőszerek biocid hatóanyagokat tartalmaznak. A biocid anyagok bizonyos élőlényeket pusztítanak el, a baktericidek például a baktériumokat ölik meg. Megfelelő mennyiségben és töménységben ezek a vegyszerek a mikroorganizmusok túlnyomó részét megölik. Ha azonban kevés, vagy túl híg a fertőtlenítő, a baktériumok túlélik, sőt megerősödnek, ellenállóbbá válnak. A kutatást Glenn Kaatz, a detroiti orvosi központ munkatársa vezette, tanulmányuk a Microbiology című szakfolyóiratban jelent meg.

A baktériumok sejtjeiben olyan fehérjepumpa található, amely sok mérgező molekulát kipumpál, eltávolít a sejtjeiből. A baktériumok ezáltal válnak rezisztenssé.

A multirezisztens kórokozók közé sorolt baktériumok által kiváltott kórházi fertőzések jelentéskötelesek a Nemzeti Nosocomialis Surveillance Rendszerbe - tájékoztatta korábban az MTI-t Böröcz Karolina, az Országos Epidemiológiai Központ osztályvezető főorvosa. A 2007-es év folyamán 1098 fertőzést jelentettek. Ez azt jelenti, hogy ennyi kórházi MRSA-fertőzés biztosan kialakult az aktív fekvőbeteg-intézményekben. "A halálozási arány nagymértékben függ a fertőzés kórformájától, a véráram-fertőzésekhez kapcsolódó halálozás például 20-30 százalék" - mondta Böröcz Karolina.

Az Európai Unió által működtetett úgynevezett AMR surveillance adatbázis szerint az utóbbi években folyamatosan nő az MRSA gyakorisága, s minél délebbre haladunk, annál nagyobb. Az MRSA csökkentésére számos ország prevenciós programokat dolgozott ki, néhány országban ezek a kormányprogram részei, melyek sikeresek - tette hozzá a szakember.