A kormányzat a választásokat követően már a kormányprogramban deklarálták, hogy meg kell kezdeni az egészségügyi ellátórendszer gyökeres átszervezését.
![]() |
Elsőként a gyógyszerészlobbi ellenében döntöttek arról, hogy engedélyezik az „egyszerűbb" gyógyszerek patikán kívüli árusítását, s feloldották a gyógyszertár-alapítás korábbi korlátait is - ezzel ösztönöznék, hogy szélesebb körű legyen a lakossági hozzáférés. A törvény jelentős terhet rótt a gyógyszerpiac minden szereplőjére, de leginkább a gyártókra. Ezzel próbálja megfékezni az orvosságok állami támogatását fedező gyógyszerkassza horribilis kiadásait.
A honatyák elfogadták az egészségügyi kamarák kötelező tagságának megszüntetését célzó törvénymódosítást is, így a szervezetek ma már önkéntes alapon szerveződnek.
Januártól megkezdte működését az egészségbiztosítási felügyelet, amely kormányhivatalként a betegek fogyasztóvédelmi szerveként tevékenykedik.
Rendelkeztek a várólisták nyilvánosságáról is, amely megvalósítása még nem történt meg.
A biztosítási rendszer átalakításáról szóló koalíciós vita Molnár miniszteri székébe került, utóda, Horváth Ágnes pedig ígéretet tett a szakma által sürgetett és egyre égetőbbé váló korrekcióra.
A vizitdíj szabályozásán már változtattak, s várhatóan a kórházi finanszírozáson is változtatni kell.