• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egyenlő esélyt az időseknek

Hírek Forrás: MTI

A települések idősbarát programokra pályázhatnak az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében is.

Az esélyegyenlőség azt követeli, hogy az idős ember is hozzájuthasson azokhoz a szolgáltatásokhoz, lehetőségekhez, amelyeket az állam a többi embernek biztosít - mondta Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter kedden, Budapesten, az idősügyi tanácsok tapasztalatairól szóló országos szakmai konferencián.


Az idősügyi tanácsok - amelyek feladata, hogy véleményezzék az időskorúakat érintő jogszabály-tervezeteket, értékeljék a jogintézmények működését, kommunikáljanak a szaktárcákkal, közvetítsék feléjük az idősek érdekeit - jelentős érdekvédelmi tevékenységet folytattak 2007-es létrehozásuk óta - mondta a miniszter a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) által szervezett konferencián.


Ezek közé tartozik a 13. havi nyugdíj fokozatos bevezetését elősegítő kezdeményezés, valamint a nyugdíjkorrekciós program. Utóbbival kapcsolatban Szűcs Erika kifejtette: nagyon fontos, hogy az érdekképviseleti szervezetek kitartsanak a jelenlegi szabályozás mellett, amely az úgynevezett svájci indexálás alapján működik. Ez azt jelenti, hogy az infláció mellett figyelembe veszik a bérnövekedés dinamikáját is, ami azt eredményezi, hogy a társadalom gazdagodásából a nyugdíjasok is részesülnek.


Szűcs Erika jelentősnek tartja az Idősbarát Díj létrejöttét, amelyet hat településkategóriában osztanak ki évente az önkormányzatok között. Hozzátette: a települések idősbarát programokra pályázhatnak az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, és további lehetőségeket nyújt az önkormányzatok közötti együttműködés is.


A miniszter szerint nagy hangsúlyt kell fektetni az időskorúak digitális esélyegyenlőségének biztosítására: számítógépes hozzáférést kell biztosítani nekik, és képezni kell őket, hogy élni tudjanak az informatika nyújtotta új lehetőségekkel.


Molnár Gyula, a TÖOSZ elnöke szerint két célt kell szem előtt tartaniuk az önkormányzatoknak: az idősek életminőségének és a róluk kialakult képnek a javítását. Hozzátette: 2025-ig az Európai Unióban minden harmadik ember lesz 65 évesnél idősebb, ezért újfajta megközelítéssel kell a kérdéssel foglalkozni.


Az elnök fontosnak tartja, hogy az időseket bevonják a közélet döntéseibe, megfelelő képzéseket biztosítsanak nekik - ő is kiemelte a számítástechnikai oktatást -, és kulturális téren is támogassák őket, például nyugdíjasklubok létrehozásával.