• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Élet a kórházon kívül is

Hírek Forrás: Magyar Hírlap

Egyre nagyobb a társadalmi igény az otthonszülésre, de ehhez ki kell dolgozni a ma még hiányzó szakmai kritériumokat – tájékoztat a Magyar Hírlap.

Magyarországon körülbelül tíz éve vált fontos kérdéssé az otthonszülés, anyák szabadon szeretnének dönteni erről, az orvosok zöme azonban ellenáll.

Mint ismert, száz évvel ezelőtt a babák még otthon születtek, csak a múlt század negyvenes éveiben vált szokássá a kórházban szülés. Rákóczi István, a Szent Imre Kórház szülészeti osztályának vezetője szerint az otthonszüléssel önmagában nincs semmi baj, ám egyelőre nem támogatja a magyarországi gyakorlatot. A professzor szerint „a szakma még nem fogalmazta meg, hogy ki az, aki alkalmas otthonszülésre. A jelenlegi gyakorlattal nem értek egyet, a nemzetközileg kidolgozott kritériumokat ugyanis nem veszi figyelembe. A szakmai szabályok számonkérése, az esetleges felelősségre vonás lehetősége sincs meg, nem beszélve a finanszírozásról és a népegészségügyi feltételekről."

A főorvos úgy látja: mindaddig, amíg nem születik hivatalos állásfoglalás az ügyben, a családihoz hasonló környezetet teremtő szülészetek adnak lehetőséget az otthonszüléshez ragaszkodóknak. Nyugati mintára születésházak létrehozását is szorgalmazná a professzor, mely átmenetet jelentene az otthoni és a kórházi szülések között. A Rákóczi doktor vezette szülészetet április 6-án, anyák napján kezdődő születés hete rendezvénysorozaton több civil és szakember meglátogatja. Egy kerekasztal-beszélgetésen egyebek között arról a kérdésről is vitáznak, hogy vezethet-e szülésznő önállóan kórházi szülést.

Terhet cipel a János és az Imre
Az egészségügyi reform kapcsán több budapesti kórház, illetve szülészeti osztály megszűnt. A budai területen április l-jétől a Szent János és a Szent Imre Kórház vált súlyponti intézménnyé.

Rákóczi István, a Szent Imre Kórház szülészeti osztályának vezetője szerint érthetetlen, miért számolták föl a Margit kórház szülészetét, de a másik probléma, hogy a megmaradt intézmények, osztályok szülészeti ágyszámát is csökkentették.

2006-ban a Szent Imre Kórházban 2620 baba született, és 57 ágy volt, áprilisban pedig 240 szülés volt 47 ágyon. A vezető elmondta, az elmúlt hetekben olyan eset is előfordult, hogy fél napot is várnia kellett a frissen szült anyának a szülőszobában, mire a gyermekágyas osztályon helyet tudtak biztosítani neki. A főorvos véleménye szerint a szülészeti ágyak csökkentésével túl nagy feladat hárul a Szent János és a Szent Imre kórházra.