Az evés időpontjának gondos megválasztásával mérsékelhetők az időzónák közötti utazás és a műszakokban végzett munka kellemetlen hatásai.
Az ember bioritmusa - amely hatással van az alvásra, a viselkedésre és az anyagcserére is - nagyon érzékeny a napfényre, de van egy másodlagos "óraállító" rendszer is, amely az evéstől függ.
A Harvard Egyetem kutatói egérkísérletek során azt figyelték meg, hogy az állatok a napszaktól függetlenül egészen addig éberek maradtak, amíg nem találtak elegendő mennyiségű táplálékot.
A Science-ben publikáló szakemberek szerint az időzónák között utazók és az éjszakai műszakban dolgozók is felhasználhatják ezt a megfigyelést, hogy enyhítsék az átállás kellemetlen tüneteit, a fásultságot, fáradékonyságot.
A kutatást vezető Clifford Saper például azt tanácsolja a nagy távolságra repülőknek, hogy a gépen ne egyenek semmit, és megérkezés után is csak akkor, amikor helyi idő szerint eljön a lefekvés ideje. Ezzel a módszerrel sokkal gyorsabban alkalmazkodhat az ember, normális esetben ugyanis naponta csak körülbelül egyórányi időeltolódás hatása simul ki.
Neil Stanley, a Norwich Egyetem alvásszakértője szerint a felfedezés potenciálisan nagyon értékes az érintettek számára, és ha az átállás kellemetlenségei nem is szüntethetők meg teljesen, már az is hatalmas nyereség, ha enyhíteni lehet azokat.