A Fidesz szerint a több-biztosítós rendszer bevezetése az egészségügyben az ellátás drágulását, így a járulék emelését eredményezi; erről a párt alelnöke a nemzetközi tapasztalatok összegezéseképpen beszélt hétfő, Budapesten.
![]() |
Schvarcz Tibor szocialista képviselő az MTI-nek azt mondta: az MSZP a versengő, üzleti magánbiztosítók rendszerét nem támogatja, csak a kiegészítő biztosítások területén tartja elfogadhatónak bevonásukat.
Pelczné Gáll Ildikó sajtótájékoztatón elmondta: több európai és Európán kívüli ország gyakorlatát megnézték, több tanulmányt áttekintettek, s azt a következtetést vonták le, hogy a magántőke bevonása az egészségügyi ellátásba a működési költségek növekedésével, a profit elvárás megjelenésével, s mindezek eredményeképpen a járulék befizetések emelésével járna.
A politikus egy 2004-ben készült OECD tanulmány megállapítását összegezve közölte: a munka készítői nem ismernek olyan országot, ahol a több-biztosítós modell eredményes lenne. Egy másik, európai uniós tanulmányt említve Pelczné Gáll Ildikó azt mondta: eszerint az állami egészségbiztosítók fenntartása az esélyegyenlőség biztosítását jelenti, ebben az esetben a legalacsonyabbak a működési költségek, és a makrogazdasági mutatók is ekkor a legjobbak.
Az Egyesült Államokat említve a Fidesz alelnöke közölte: 40 millió állampolgára ellátatlan, a chilei tapasztalatok pedig azt mutatják: a gazdagokat az üzleti, míg a szegényeket az állami biztosító látja el. Ez utóbbi esetben az alacsony jövedelmek miatt a befizetett pénz nem elég a megfelelő ellátáshoz - tette hozzá.
A szomszéd országok közül Pelczné Gáll Ildikó Csehországot és Szlovákiát említette, ahol szerinte a több biztosító megjelenése nem jelentette a minőségi szolgáltatások kialakulását. Közölte: az induló 14 biztosító közül 11 egy idő után csődöt mondott, és eltűnt a befizetett pénzzel. A politikus további európai példákkal is érzékeltette a több-biztosítós modell kedvezőtlen hatásait.
A Fidesz alelnöke úgy vélte, a kormány mai elképzelése a globális tőkét szolgálja.
Közölte: nem a biztosító-modell váltás az egészségügyi reform kulcsa; a jelenlegi rendszer fejlesztésére van mód.
Arra a kérdésre, hogy hajlandó-e a Fidesz az MSZP-vel az átalakítás kapcsán a meglévő, hasonló elképzeléseikről tárgyalni, megegyezni, a politikus azt mondta: "soha nem hívtak egyetlen egy tárgyalásra sem". Hozzátette: minden ötpárti egyeztetésre elmegy a Fidesz, ahol várható, hogy eredményes lesz azt egyeztetés.
Schvarcz Tibor az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának szocialista alelnöke az MTI-nek kifejtette: az MSZP olyan biztosítási rendszert képzel el, ahol az egészségbiztosítás megmarad az egy kockázatközösségen alapuló biztosítónál, legfeljebb a kiegészítő biztosítások versenyében "tudnak engedni". Példaként említette a politikus az ápolási, a baleset, illetve a rokkant biztosítást.
"Az üzleti biztosítókról hasonló a véleményünk" - mondta, hozzátéve, hogy a magántársaságok a piacon kifinomult technikával szelektálnak és alakítják ki saját klientúrájukat. A versengő üzleti magánbiztosítók rendszerét ezért az MSZP nem támogatja, legfeljebb a kiegészítő biztosítások területén - fűzte hozzá.