• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

HIV/AIDS genetikai és immunológiai konferencia kezdődik vasárnap

Hírek Forrás: MTI

Háromnapos nemzetközi HIV/AIDS genetikai és immunológiai konferenciát szervez a Semmelweis Egyetem (SE) Szentágothai Tudásközpontja és a magyarországi Vaccine Therapy Cluster nevű kutatási konzorcium az ELTE kongresszusi központjában vasárnaptól - közölte Füst György immunológus, az SE egyetemi tanára Budapesten.

A konferencián azokról a genetikai és immunológiai tényezőkről lesz szó, amelyek a HIV-vírus fejlődését, illetve a védőoltások hatékonyságát meghatározzák meg - mondta Füst György, aki a konferencia társelnöke lesz a pénteki sajtótájékoztatón.

Az immunológus szerint a HIV, illetve az AIDS elleni védekezés leghatékonyabb módja egy megelőző védőoltás kifejlesztése lenne, ez azonban mindeddig sikertelennek bizonyult.

Ennek egyik oka, hogy a vírus mutációja túl gyors, másrészt a vírust olyan molekulák gyakorlatilag áttörhetetlen pajzsa veszi körül, amelyen a szervezet antitestjei nem tudnak áthatolni - fejtette ki a professzor hozzáfűzve, hogy a kutatók egyelőre azt sem tudják, milyen immunválaszt kell megfigyelni ahhoz, hogy bizonyosak legyünk benne: az adott vakcina valóban védettséget jelent a vírussal szemben.

Füst György rámutatott arra, hogy a természetes védelmet élvezők - azaz azok, akik folyamatosan ki vannak téve a fertőzés veszélyének, mégsem kapják el a vírust - genetikai és immunológiai jellemzői közötti kapcsolat feltárása, valamint az immunválasz és a betegség fejlődése közötti genetikai összefüggés tisztázása is egy hatékony vakcina kifejlesztéséhez vezethetnének.

Lisziewicz Julianna, a Genetic Immunity igazgatója elmondta: a konferencia lehetőséget nyújt annak megbeszélésére is, hogy lehet a HIV-tapaszt továbbfejleszteni, más betegségekre is alkalmazni.

Emlékeztetett arra, hogy a Genetic Immunity Magyarországra helyezte a tapasz-fejlesztés központját. Hozzátette: a tervek között szerepel, hogy a termékkel kapcsolatos európai és amerikai kutatásokat Magyarországról irányítsák.

A HIV-vírussal naponta közel 14 ezer ember fertőződik meg: a 2006. decemberi adatok szerint világszerte megközelítőleg 39,5 millió HIV-fertőzött él, közülük több mint négy millióan az elmúlt év során fertőződtek meg. 2006-ban csaknem három millió ember vesztette életét a fertőzés miatt kialakuló AIDS-betegség következtében, közülük minden tizedik gyermek volt.