Gyakorlatot szereznek a trópusi betegségek diagnosztizálásában, kezelésében és gyógyításában.
Február 15-én indul az első, orvosokból és diplomás ápolókból álló csapat az afrikai Eldoret Egyetemi Képző Kórházba, hogy gyakorlatot szerezzen a trópusi betegségek diagnosztizálásában, kezelésében és gyógyításában.
„A Pécsi Tudományegyetem és a kenyai oktatókórház együttműködése hozzávetőlegesen másfél éve indult. Ennek keretében most egy 9 hetes továbbképzés valósul meg, melyben 14 orvos vesz majd részt. Ilyen jellegű képzés Eldoreten kívül csupán Peruban van."- nyilatkozta Ternák Gábor professzor, a PTE ÁOK Klinikai Infektológia és Migráció-egészségügyi Tanszékének vezetője, a kenyai-magyar projekt elindítója. Ezzel párhuzamosan kezdetét veszi az úgynevezett „tropical nursing" program is, amely már a diplomás ápolók szakirányú képzését célozza, és a világon egyedülálló kezdeményezésnek számít.
A felkészült, rutinos szakemberek képzése egyre sürgetőbb feladat: a globális felmelegedés, a bevándorlók és a felelőtlen utazók miatt egyre többször találkozhatunk Magyarországon is az egyébként egzotikusnak számító betegségekkel. „Ezek a betegségek hazánkban nem olyan gyakoriak, mint a szívinfarktus, de az nyilvánvaló, hogy itt is kellenek olyan képzettségű szakemberek, akik képesek felismerni, ha egy betegnek például maláriája vagy leprája van."
Éppen ezért fontos, hogy az orvosok olyan helyen szerezzenek gyakorlatot, ahol ezek a megbetegedések tömegesen fordulnak elő.
Egyre több utazó választ távoli, egzotikus úti célt. Rendkívüli körültekintéssel keresnek utazási irodát, légitársaságot, vagy szállodát, de a legfontosabbról, az egészségük védelméről általában megfeledkeznek. Egészségügyi szempontból „a magyar utazók egyáltalán nem tudatosak.
"Elutazni egy trópusi országba 2 hétre minden felkészülés nélkül, veszélyes vállalkozás. Nem biztos, hogy elkap valamit, de a lehetőség megvan rá, ezért az utazóknak célszerű kellően tájékozódni az ottani lehetséges betegségekről. A furcsa lázakkal, hasmenéssel és mindenféle tünetegyüttessel hazatérő utazókat pedig komolyan meg kell vizsgálni." – mondta Dr. Ternák.
Az utazók szempontjából azonban még mindig a megelőzés, a megfelelő egészségügyi felkészülés lenne a leginkább célravezető, hiszen senki sem szeretne maláriát, vagy sárgalázat kapni. Ezek a jellegzetesen trópusi betegségek ma már megelőzhetőek! Érdemes tájékozódni arról, hogy a célországban milyen fertőző betegségek jellemzőek, és kikérni szakemberek tanácsát, beszerezni az ajánlott védőoltásokat és gyógyszereket.
Beteségszuvenír: meg lehet előzni