A II. fázisú nemzetközi OPUS vizsgálat részletes eredményeit a közelmúltban mutatták be.
Összefüggést igazoltak a korai tumorméret-csökkenés és a hosszú távú átlagos összesített túlélés (OS) között azoknál a vad típusú KRAS tumormarkert hordozó, áttétes vastagbélrákban és végbélrákban szenvedő betegeknél, akik első vonalban a daganatok felszíni növekedési receptorait (EGFR) gátló hatóanyaggal kombinált standard kemoterápiában részesültek. A II. fázisú nemzetközi OPUS vizsgálat részletes eredményeit a közelmúltban az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság (ASCO GI) emésztőrendszeri daganatokról szóló éves szimpóziumán mutatták be. Úgy tűnik, hogy a kezdeti tumorméret-csökkenés fontos prognosztikai faktor lehet.
Carsten Bokemeyer professzor, a Hamburgi Egyetem Onkológiai, Hematológiai és Csontvelő-transzplantációs osztályának vezetője az eredményeket úgy értékelte: az OPUS és a CRYSTAL vizsgálatok azt mutatják, hogy - a kolorektális daganatok esetében először - korreláció áll fenn a kezelés első heteiben elért korai tumorméret-csökkenés és a hosszú távú túlélés között. Úgy tűnik, hogy ez a hatás specifikusan jellemző a kemoterápiával és az EGFR gátló hatóanyaggal végzett kezelésre, mivel ebben a vizsgálatban nem figyeltek meg hasonló összefüggést az önmagában adott kemoterápia vonatkozásában, és nem sikerült ilyet igazolni a kolorektális daganatok semmilyen más kezelésével kapcsolatban sem.
Az OPUS vizsgálatban a vad típusú KRAS biomarkert hordozó áttétes kolorektális betegek 69 %-ában az elsővonalbeli kezelésként adott, EGFR gátló hatóanyaggal kiegészített, oxaliplatin alapú standard (FOLFOX) kemoterápia révén a kezelés első 8 hetében a tumor méretének legalább 20 százalékos csökkenését észlelték. Ezeknél a betegeknél a hosszú távú átlagos összesített túlélés meghaladta a két évet, 26,2 hónap volt. Ezzel szemben a kizárólag az oxaliplatin alapú standard kemoterápiában részesülő betegek csoportjában 46 %-nál tapasztaltak a kezelés első 8 hetében minimum 20 százalékos tumorméret-csökkenést, az átlagos összesített túlélés náluk 21,8 hónapnak adódott.
Ezek az eredmények alátámasztják a III. fázisú CRYSTAL vizsgálat eredményeit is, melyek szerint az EGFR gátló hatóanyaggal kombinált irinotecan alapú standard (FOLFIRI) kemoterápiával elért korai tumorméret csökkenés átlagosan 28,3 hónap hosszú távú összesített átlagos túléléshez vezetett.
Az ASCO GI kongresszuson bemutattak további adatokat is az EGFR gátló hatóanyaggal végzett kutatásokról. A 152 beteg bevonásával zajló II. fázisú, randomizált CORE.1.2.002 vizsgálatban azt találták: a FOLFOX séma szerinti kemoterápiával kombináltan kéthetente adott EGFR gátló hatóanyag a vad típusú KRAS tumormarkert hordozó áttétes kolorektális betegek kezelésének tartós hatásosságát és biztonságosságát eredményezte, amely egyenértékű volt a hetente alkalmazott terápia eredményeivel. A terápiás válaszadási arány a hetente kezelt betegcsoportban 51%-nak, a kéthetente az EGFR gátló hatóanyaggal kiegészített csoportban 63%-nak adódott, itt az eredményességben a két ág között nem találtak szignifikáns eltérést.
Az EGFR gátló hatóanyagot a világ több mint nyolcvan országában - így Magyarországon is - alkalmazzák áttétes kolorektális és laphámsejtes fej-nyaki tumorok kezelésére.