• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Köszönték és távoztak a cseh orvosok

Hírek Forrás: MTI

Eddig 3513 orvos mondta fel munkaszerződését

Több mint 3500 csehországi orvos mondta fel eddig munkaszerződését kórházában az alacsony bérek miatt. A "Köszönjük, távozunk" elnevezésű szakszervezeti akció keretében az orvosok azt akarják, hogy átlagfizetésük a mindenkori országos átlagbér jelenlegi másfélszereséről a háromszorosára emelkedjen.

"Eddig 3513 orvos mondta fel munkaszerződését az összesen mintegy 16 ezer kórházi orvosból. A mintegy 200 csehországi kórházból 78-t érintenekj a felmondások. A Vysocina régióban a kórházi orvosok 80 százaléka közölte távozási szándékát kórháza vezetésével" - tájékoztatott hétfőn az orvosi szakszervezet Prágában.


A két hónapos felmondási időt számítva ezek az orvosok - ha időközben nem gondolják meg magukat - március elsején már nem jelennének meg munkahelyükön, ami számos helyen súlyos gondokat okozna az egészségügyi ellátásban.


Leos Heger cseh egészségügyi miniszter a hétvégén felhívással fordult az orvosokhoz, arra kérvén őket, hogy adjanak neki időt az egészségügyi reform beindításához, amely újabb forrásokat biztosítana a bérek számára. A miniszter vasárnap úgy nyilatkozott: végül is legfeljebb 700 orvos felmondásával és távozásával számol.

 
"Ha a felmondását benyújtó majdnem 4000 orvosból végük is maximum 700-800 távozik, az számomra nagy meglepetés lesz" - állapította meg a miniszter. További tárgyalásokat helyezett kilátásba az orvosi szakszervezetekkel, s számol azzal, hogy végül mégiscsak megegyeznek valahogy.


A minisztérium és az egyes régiók az akció befejezése után, tehát az év elején felmérik a kialakult helyzetet, s meghatározzák, mire lenne szükség, ha nagyobb számú orvos távozna márciusban a kórházakból.


A cseh orvosok jelentős része a külföldi munkavállalást fontolgatja, illetve azt, hogy a jövőben magánpraxist fog folytatni.


A Hospodárské Noviny című gazdasági napilap nemrégiben azt írta: ha teljesülne az orvosok követelése, akkor egy kezdő orvos átlagfizetése a mai 18 ezer koronáról mintegy 35 ezer koronára emelkedne (1 korona = 11 forint). A legtapasztaltabb orvosok a mai 38 ezer helyett pedig a jövőben 71 ezer koronát keresnének havonta.


A Cseh Orvosi Kamara (CLK) közölte: a probléma megoldásához elég lenne, ha az egészségbiztosítók a mainál mintegy hárommilliárd koronával több pénzt juttatnának az egészségügyi rendszerbe a kórházak számára. Más számítások szerint a követelések teljesítésére hatmilliárd koronára lenne szükség.


A tízmillió lakosú Csehországban jelenleg mintegy 48 ezer orvos dolgozik; ebből mintegy 16 ezren a kórházakban. Az egészségügyi tárca vezetője november közepén azt is kijelentette: ha valósággá válna a legrosszabb forgatókönyv, s az orvosok fele felmondana a kórházakban, akkor ő is kénytelen lenne távozni miniszteri bársonyszékéből.


Heger ugyanakkor megígérte az orvosoknak, hogy 2012-től lehetővé teszi a kétszintű - szabványos és emelt szintű - egészségügyi biztosítást, ami az orvosok régi követelése. Ugyancsak biztosította az orvosokat arról, hogy az egészségügyi ellátásban folyamatosan emelkedni fog a betegek önrészesedése, s számos szolgáltatás pénzért lesz megvásárolható.


A cseh egészségügy éves költségvetése jelenleg mintegy 290 milliárd koronát tesz ki.