A pécsi pszichiátriai intézet gyűjteményének alkotásait mutatják be Brüsszelben.
A pécsi pszichiátriai intézet gyűjteményéből összeállított kiállítást nyitott meg csütörtök este a belga fővárosban, az art)&(marges galériában Hernyes Zoltán brüsszeli magyar nagykövet. Ez az első alkalom, hogy külföldön mutatják be ezekek a festményeket és rajzokat, amelyek zömét 1918 és 1945 között alkották a pécsi pszichiátriai intézet ápoltjai. Az intézet akkori vezetője, Reuter Camillo professzor híve volt az akkortájt teret nyert felfogásnak, miszerint a művészi önkifejezés lehetősége segíthet a skizofrén vagy mániás-depressziós betegek lelkének feltárásában, sőt adott esetben talán gyógyításában is. Ennek jegyében festettek és rajzoltak az ápoltak, és a megszületett érdekesebb művek közül a professzor több mint kétezret gyűjteménybe rendezett.
A brüsszeli megnyitón Simon Mária, a pécsi egyetem pszichiátere mindazonáltal azt ajánlotta az érdeklődőknek, hogy ezekre az alkotásokra itt és most ne "lélekgyógyászati segédeszközként" tekintsenek, hanem lássák meg bennük a művészi teljesítményt, függetlenül az alkotók kilététől.
A képek készítőit kevés kivételtől eltekintve csupán szignóval tüntették fel. A művek a legkülönbözőbb stílusirányzatokat jelenítik meg: akadnak köztük aprólékosan, részletezően kidolgozott rajzok, de az expresszionizmushoz, szürrealizmushoz köthető festmények is.