A külföldön elérhető allergiakezelések szinte mindegyike hozzáférhető már Magyarországon is, csak az a kérdés, ki mennyire tudja kinyitni a pénztárcáját, vagyis kifizetni a kezelés összegét.
![]() |
A gyógyszeres kezelés mellett alkalmazható még akupunktúra vagy fényterápia is. A jelenleg ismert egyetlen nem tüneti kezelés az immunterápia. Korábban csak injekciós formája létezett, ma már szájon át szedhető változata is ismert, és Magyarországon is kapható. Lényege, hogy az allergiát kiváltó úgynevezett allergént hosszú időn át, minimum három évig, szigorúan meghatározott és ellenőrzött, emelkedő, majd fenntartó adagban szedi a beteg. A hatás már a második évben megmutatkozik.
Dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa elmondta: a kezelés mechanizmusának lényege, hogy megtanítja az allergiás beteg immunrendszerét az allergén elviselésére. Ennél is fontosabb, hogy olyan változást idéz elő az allergének által kiváltott immunválaszban, amely megakadályozza, hogy később más allergénekre allergiás reakció alakuljon ki.
Az immunterápiát az egészségbiztosító nem támogatja, ezért elég drága, éves költsége hatszámjegyű összeg.
Összességében is elmondható, hogy nem olcsó allergiásnak lenni. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által javasolt referencia készítmények havi térítése, szakorvosi javaslatra, 500-600 forint.
A korszerű, harmadik generációs készítmények ára 1400-1500 forint, az orrspray ára 1700 forint, szintén kiemelt támogatással. A szemcsepp ára 600 - 2000 forint. Ha valaki a mogyorópollentől a parlagfűig mindenre allergiás, februártól októberig, vagyis kilenc hónapig kénytelen megvásárolni a készítményeket.