• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Miért árt a koleszterin az ereknek ?

Hírek Forrás: MTI

A Bonni Egyetem Nemzetközi Munkacsoportjának kutatási eredményei újszerű magyarázatot adnak a szívroham vagy az agyi katasztrófák kialakulására.

Az érelmeszesedés szerencsétlen esetben azért olyan gyors folyamat, mert a koleszterinkristályok riadóztatják az immunrendszert, és az érfalon lerakódó plakkok még az immunsejtek nagy száma miatt is nőnek. A német kórboncnok, Rudolf Virchow a XIX. században az érelmeszesedést gyulladásos folyamatként jellemezte. Az ütőerek belsejében zsíros anyag rakódik le, amely később elmeszesedik és az ér beszűkül. Itt megalvadhat a vér és így az ér elzáródhat. Ez a koszorúerek esetében szívinfarktushoz vezet.

A "rossz" (LDL) koleszterin hozzátapad az ütőerek belső felszínéhez. Minél magasabb az LDL koncentrációja a vérben, annál nagyobb a valószínűsége, hogy ez történjék. A halálos folyamat, pontos magyarázata azonban még mindig nem ismert.

Eicke Latz és nemzetközi munkacsoportja ennek a kérdésnek a kutatásával foglalkozik. Abból indultak ki, hogy az ütőerek falán lerakódó, zsíros plakk a koleszterin mellett sok immunsejtet is tartalmaz, de meglepő módon mégsem találhatók ott vírusok vagy baktériumok. Ez arra utal, hogy az immunrendszer valamilyen módon riasztást kap az érben lejátszódó veszélyről. Ennek bizonyítéka, hogy az immunválasz tökéletesen steril körülmények között tartott magas koleszterinszintű állatokban is kialakul, akár az érszűkület és az érelzáródás.

A folyamat az emberben is így játszódik le. Minél magasabb a koleszterinszint, annál nagyobb a szívroham kockázata. "Ez már régóta ismert volt" - hangsúlyozta Latz professzor - "de senki nem tudta megmagyarázni, hogy miért".

Munkacsoportja úgy találta, hogy zsírdús táplálkozás esetén a koleszterinkristályok aránylag gyorsan lerakódnak az érfalban. Ez riadóztatja az immurendszert, amely elindítja azt a láncreakciót, amelynek következtében az egészségtelen ételből származó kristályok gyulladásos folyamatot indítanak el.

A gyulladásos riasztás mind több immunsejtet vonz erre a helyre. Ilyen módon az érfal belső felszíne gyorsan károsodik, és ez végzetes következményekkel jár. A kutatók abban bíznak, hogy ennek a folyamatnak a gátlásával új gyógyszert is sikerül kifejleszteni.