• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Működőképes a madárinfluenza elleni, DNS-alapú vakcina

Hírek Forrás: MTI

A madárinfluenza-elleni DNS-alapú oltóanyag biztonságos és olyan mértékben képes stimulálni az immunrendszert, hogy az elegendő a betegség elleni védelemhez.

Ezt közleményben jelentette be a San Diegó-i székhelyű Vical Inc. cég.

A száz önkéntes bevonásával végzett vizsgálat során 67 résztvevőnél alakult ki megfelelő immunválasz, vagyis védettséget nyújtott a H5N1 vírus okozta fertőzés ellen. A két injekció után nem alakultak ki komoly mellékhatások.

A klinikai vizsgálat első fázisa, amelynek során azt nézik, hogy mennyire biztonságos az oltóanyag, folytatódik - hangsúlyozza a közlemény.

A klinikai vizsgálatok első fázisának előzetes eredményei azt jelzik, hogy a DNS-vakcináció jól tolerálható és képes kiváltani antitestek képződését" - hangsúlyozta a vizsgálattal kapcsolatban Robert Belshe, a St. Louis-i Egyetem orvosi karának professzora.

Meggyőződése szerint a biztonságos és hatékony DNS-alapú oltóanyag kifejlesztése segít felvértezni a közegészségügyet az influenza-világjárvány fenyegetésével szemben.

A cég bejelentése szerint a DNS-alapú oltóanyag 6-8 hét alatt elkészíthető. A jelenleg alkalmazott módszerekkel, amikor a vakcinát az aktuális vírus bizonyos komponenseinek tyúktojásba való beoltásával nyerik, az oltóanyag előállításához 4-6 hónap szükséges.

A DNS-vakcinához a vírusok úgynevezett plazmidjait (DNS-gyűrűjét) használták fel, így az oltóanyag a vírus egy specifikus része ellen vált ki immunválaszt.

A H5N1 madárinfluenza-vírus ritkán fertőzi meg az embert, azonban igen magas a halálozási arányszám. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint eddig 385-en fertőződtek meg 15 országban, s a madárinfluenza 243 halálos áldozatot követelt.

A szakértők attól tartanak, hogy a folyamatosan mutálódó vírus idővel olyan alakot ölthet, amely emberről emberre terjed, s akár világjárványt (pandémiát) okozhat, milliók halálát követelve.

Jelenleg legkevesebb 16 cég dolgozik a H5N1-vírus elleni vakcina kifejlesztésén, ám senki sem tudja, hogy ezek az oltóanyagok hatékonyak lesznek-e azon törzs ellen, amely esetleg a pandémiát okozza. A gyártók azonban egyetértenek abban, hogy jobb felkészülni.

"A lehetőség, hogy néhány hét alatt elkészíthető a DNS-alapú oltóanyag, jelentős előrelépést jelenhet az adott helyzetben, amikor bolygónkat egy olyan fertőzőbetegség fenyegeti, amilyen az influenzapandémia" - emelte ki Vijay Samant, a Vical elnöke.

A DNS-alapú oltóanyag klinikai vizsgálatainak első fázisáról a kutatók a Washingtonban sorra kerülő, s a vakcinák új nemzedékének szentelt konferencián számolnak be.