A Semmelweis Egyetem kutatójának találmánya lényegesen felgyorsítja a szövetek analízisét.
Az ország három pontján tesztelik a világhíres magyar szabadalmat, amely már műtét közben tájékoztatja az orvost, hogy ép vagy rákos sejtettel találkozott-e. Jelenleg daganatos kutyákat mentenek a speciális szikével, de a kutatóegyetemi támogatásnak köszönhetően az év végén már humán műtéteknél is alkalmazhatják a sebészek.
Dr. Takáts Zoltán, a Semmelweis Egyetem (SE) kutatója fejlesztette ki az eszközt, melyre már a Harvard Medical School és a World’s Best Technology (WBT) fóruma is felfigyelt. A találmány lényegesen felgyorsítja a biológiai szövetek analízisét, csökkenti a ráksebészeti vizsgálat időtartamát, ugyanakkor megnöveli annak pontosságát, azaz képessé teszi az orvost arra, hogy gyorsabban és jobban döntsön a gyógyszer kiválasztásáról és adagolásáról. Az eszköz fő alkalmazási területe a ráksebészet, az érsebészet, illetve a bőrgyógyászati és a plasztikai sebészet.
A Kutatóegyetemi címnek köszönhetően jelenleg két, identikus készülék üzemel műtőkben. Bár ezeket a készülékeket napi szinten használják, a használat egyelőre csak a mintavételre, azaz a fentebb említett adatbázis bővítésére szorítkozik. Az adatbázis a tervek szerint ez év második felére éri el azt a méretet, hogy megkezdhessék a készülék engedélyeztetését, és tényleges diagnosztikai felhasználását.
Eközben folyik a készülék funkcionális tesztelése is állatorvosi környezetben. Állatorvosi praxisból származó rákos kutyákat műtenek az eszköz segítségével, és összehasonlítják a műtétek hatékonyságát a hagyományos módon történő műtétekével, amely vizsgálatok úgyszintén elengedhetetlenek a sikeres engedélyeztetéshez.
Szakmai háttéranyag a kutatásról.