Az Echo tévé interjút készített Mikola István országgyűlési képviselővel, a Fidesz egészségpolitikusával, volt egészségügyi miniszterrel.
![]() |
Mikola elmondta, spekulációt lát a Schöpf-Merei kórház magánklinikává alakítása kapcsán. Nem privatizálni kell, hanem az államnak meg kell tartania a kórházat, a fővárosnak pedig működtetnie kell. Minden anyának szüksége van erre a kórházra.
Véleménye szerint a szaktárca tönkre teszi az ágazatot, szétdúlják, szétzilálják, ámokfutás folyik az egészségügyben a miniszter és államtitkár vezetésével. A háttérben pénzügyi megszorítás és a konvergenciaprogram van, ami szerint egészségügy kiadásait 2006 és 2009 között a GDP 0,9 százalékával csökkenteni kell, három év alatt 250 milliárd forintot kell kivonni az egészségügyből, százmilliárdot a gyógyszerkiadások csökkentésével, 150 milliárdot három éven keresztül a gyógyító-megelőző rendszerből. Ez már az idén is ötvenmilliárd.
Az intézmények nagy hiányokkal küszködnek már most is, és az év végére a fővárosi kórházak hétszázmillió forint körüli tartozása hét és fél milliárdra fog rúgni, „padlóra küldik az ágazatot". Mikoláék számításai szerint a mostani miniszteri bejelentéssel hetven kórháznak vész el a működési biztonsága.
A Lipótmezőn a telek meg egészségügyi intézmény épülete 23 milliárdot ér, sokaknak fáj rá a foga. Igaz, az épület rekonstrukcióra szorul, de a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet gyönyörűen fel van szerelve, a Budai Gyermekkórház pedig európai színvonalú. Akkor azokat miért kell bezárni?
A jelenlegi határozatot, a kórházkapacitások átrendezése ügyével kapcsolatban meg kell támadni, hiszen ha végrehajtják, az intézmény működőképessége nem biztosítható – mondta az szakpolitikus. Nemcsak a Fidesz támadja meg, hanem a betegegyesületek, szervezetek, kamarák, köztestületek, rákegyesületek, asztmások egyesületei.
Mikola szerint „ez nem reform, ez nem az egészségügyről, hanem kis csoportoknak a meggazdagodásáról, új tőketulajdonosoknak a piacra történő bevezetéséről szól".