A testület úgy döntött: nem lehet országos ügydöntő népszavazást tartani sem a vizitdíj, sem pedig a kórházi napidíj eltörléséről.
![]() |
A két ellenzéki párt a következő kérdéseket kívánta volna népszavazásra bocsátani: „Egyetért-e ön azzal, hogy a háziorvosi ellátásért, fogászati ellátásért és a járóbeteg-szakellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen vizitdíjat fizetni?", illetve: „Egyetért-e ön azzal, hogy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen kórházi napidíjat fizetni?".
Az ülésen a kormányoldal érvelése szerint a jogalkotó, vagyis az Országgyűlés hatásköre a költségvetés elfogadása; az ellenzék megítélése szerint viszont ez a hatáskör elvonható, népszavazás útján. A két oldal ellentétesen értelmezi az AB vonatkozó döntéseit. A két, népszavazásra bocsátandó kérdés az OVB szerint nulla forintban állapítja-e meg az Országgyűlés a jövő évi költségvetésben a vizitdíjból, illetve a kórházi napidíjakból befolyó összeget. A testület többségi álláspontja szerint mind a két kérdés az alkotmány burkolt módosítására vonatkozik, ráadásul a társadalombiztosítási alrendszerről van szó, amely az AB szerint is kiemelt jogi védelemben részesül.