• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Sok szemszögből az eutanáziáról

Hírek Forrás: Weborvos

A május 19-én megjelenő könyv címe: Párbeszéd a halálról - Az eutanázia a jogrend peremén.

A tanulmánykötet „Az emberhez méltó halál" címen megrendezett nemzetközi kongresszus előadásainak szövegén alapul. Az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara Az emberhez méltó halál címmel 2010. január 21. és 22. napján nemzetközi kongresszust és kerekasztal-beszélgetést rendezett az eutanázia és az élet végén hozott orvosi döntések problémáiról, amelyen a jogtudomány művelői mellett a medicina, a bioetika, a filozófia és a történelmi egyházak képviselői is részt vettek. A rendezvény védnökségét Baka András, a Legfelsőbb Bíróság elnöke vállalta el.

A rendszerváltozás óta nem került sor olyan átfogó szakmai találkozóra, amelyen a halállal és a haldoklással különböző aspektusból foglalkozó szakemberek vitatják meg az aktuális kérdéseket. A német nyelvű ülésen, Györgyi Kálmán volt legfőbb ügyész elnökletével a meghívott külföldi referensek – a magyar jogalkotás számára többnyire példaként szolgáló – német nyelvterület országainak jogfejlődését mutatták be.

A kötetben a jog mellett más tudományterületek: az orvosi kar, a morálteológia és a társadalmi vita szempontjait figyelembe vevő bioetikusok, orvostörténészek egyaránt teret kapnak. Egy életvégi döntések sorában érintett beteg megrendítő önvallomása is olvasható.

Az eutanázia problémája igen szerteágazó. A kérdéskör mögött maga az elmúlás rejtélye áll, mely minden ember számára létezésének egyik sarkalatos pontját jelenti. A természet és orvostudomány soha nem látott fejlődése – mely a laikusok számára szinte követhetetlen –, nap mint nap rendkívüli döntések elé állítják az egyént. Gondoljunk csak hozzátartozóink kórházi kezelésére vagy az életmeghosszabbító technikák igénybevételének kérdéskörére.

A jó döntés határait, szempontrendszerét meghatározni sem egyszerű.

„A gondolkodó ember számára ugyanis nincsen vonzóbb kihívás a "jó halál" feladványánál. Az eutanázia lehetősége ellenállhatatlanul izgatja az írástudókat, a papokat és a farizeusokat. Jog és erkölcs, egyén és közösség, alávetés és autonómia, szenvedés és megdicsőülés. Tessék, csak tessék, mindenki talál kedvére valót! Nincs is élvezetesebb, mint más nyomorúságán köszörülni elménket és nagyravágyásunkat." – írja előszavában a könyv szerkesztője, dr. Filó Mihály.

„Az eutanázia erkölcsi megítélésében azonban többnyire diametrális, egymással kibékíthetetlen álláspontokat találunk. Az ellentétek feloldására, amelyeket évezredes világnézeti tradíció alapoz meg, a jog hiába tenne kísérletet. A demokratikus jogállamban a morális vélemények pluralitása áll szemben az állam semlegességével."– írja.

A könyv két kötetben, egy magyar és egy német részben tárgyalja e sokrétű problémát. Az eutanázia témakörében a magyar kötet a jogi és társadalomtudományi rész mellett a négy történelmi egyház prominens képviselőit is megszólaltatja.

A kötet témáját tekintve hiánypótló a hazai és nemzetközi piacon, írásai révén megjeleníti e társadalmi vita sokrétű kérdésfelvetését, és kijelöli az esetleges jogszabály módosítás érvrendszerének sarkalatos pontjait.