Egy vesegyógyászati sorozat részeként a héten közlemény jelent meg a Lancet című tekintélyes brit orvostudományi lapban.
A cikk szerzői eredeti kérdést fogalmaztak meg: „lehetséges-e, hogy emberi lények veséje olyasféleképpen regenerálódják, ahogyan a halaké és más, alacsonyabb rendű gerinceseké?" A munka egy jelenleg is zajló uniós finanszírozású kutatási projekt része, amely a vese regenerációjának lehetőségeit vizsgálja, s amelyet a Mario Negri Farmakológiai Kutatóintézet végez az olaszországi Bergamóban.
A vizsgálat a három éves, tíz partner közreműködésével zajló STAR-T REK projekt keretében folyik. Az elnevezést a „set up and comparison of multiple stem cell approaches for kidney repair" (’az őssejtes veseregeneráció különböző megközelítéseinek struktúrája és összehasonlításuk’) szavakból alkották; a kutatást az Unió Hetedik Keretprogramja (FP7) Egészségügyi Témája eddig 3 millió euróval finanszírozta. A vállalkozás célja annak kiderítése, miként oldható meg a vese regenerációja; a terápia kifejlesztése mind sürgetőbb, egyre több ugyanis a végső stádiumú veseelégtelenség-eset.
Szervregeneráció a növény- és állatvilágban egyaránt előfordul. A halak képesek regenerálni veséjüket, az axolotl – egy mexikói szalamandrafajta – pedig egész elvesztett végtagjait képes újranöveszteni. E kétéltű az amputációs felület közelében lévő felnőtt szöveteit őssejtekké alakítja, amelyek ismét létrehozzák a végtagot.
Az emberi vese ezzel szemben csak korlátozott regenerációs potenciállal rendelkezik. A STAR-T REK program középpontjában ezért azoknak a lehetséges terápiáknak a felkutatása áll, amelyek beindíthatják a vese regenerációját. (Ilyen lehet például a csontvelői eredetű őssejtek, felnőtt vese-sejtek és magzati őssejtek alkalmazása.)
„A vese-regeneráció jobb megértése arra indította a kutatókat, hogy tisztázzák: vajon a segítő sejteknek az akut károsodottság állapotában lévő vesébe injektálása (a már zajló gyógyulási folyamat gyorsításával és intenzívebbé tételével) hozzájárulhat-e a sérült szövet gyógyulásához és regenerációjához?" – írták a publikáció szerzői. „A felnőtt őssejtek – legyenek bár csontvelő- vagy vese-eredetűek, akut vesekárosodást követően részt vehetnek a sejtszintű reparációban és a szövet újraalkotásában."
A tanulmány azonban felveti a kérdést, vajon helyrehozható-e a krónikus vesekárosodás, amelynek számos különböző oka lehet. Tárgyalja a vesekárosodások különböző gyógyszeres terápiáinak egymáshoz viszonyított hasznát és előnyeit, így az angiotenzin-konvertáló enzim (ACE) inhibitorok, illetve az angiotenzin-II 1-es típusú receptorait blokkoló anyagok (ARB-k) alkalmazásának jelentőségét a vesekárosodás prevenciójában.
Más újabb kutatások szerint nyolc éven át tartó ACE-inhibitor-terápiával sikerült stabilizálni hat 1-es típusú diabéteszben szenvedő beteg vesefunkcióit, akiknél egyébként hat hónapon belül végső stádiumú vesebetegség alakult volna ki. Ez azt látszik bizonyítani, hogy az ACE-inhibitor-terápia hasznos lehet a vese-reparációs és -regenerációs terápiában.
A szerzők arra is utalnak, hogy e terápia bővíthető ACE 1 inhibitorok a szokásosnál jóval nagyobb adagjainak alkalmazásával; a „szokásos" jelen esetben azt a mennyiséget jelenti amelyet általában egy ARB-vel és egy vízhajtóval együtt, a vérnyomás kontrollja céljából rendelnek.
Ezt az eljárást 112 beteg bevonásával tesztelték. A kísérlet fő ágán a az 56 betegből mindössze kettőnél alakult ki a végső stádiumú vesebetegség, a kontroll-ágon 56-ból tizenheten kerültek ebbe az állapotba.
A kutatók így zárják cikküket: „A humán kutatások eredményei hozzájárulnak majd a krónikus vesebetegség progresszióját és regresszióját vezérlő genetikai mechanizmusok, illetve a kedvező kimenetelt előmozdító gének megismeréséhez és megértéséhez. Minél jobban átlátjuk a már hozzáférhető vesevédő hatású gyógyszerek működési mechanizmusát, annál közelebb jutunk új, a vese helyreállítása szempontjából potenciálisan fontos lehetőségek feltárásához.
A humángenetikai ismeretek és a vesevédelem mechanizmusával kapcsolatos kutatások hozzájárulnak majd olyan, a regeneráció patofiziológiájával összefüggő géneket célba vevő molekulák megtervezéséhez, amelyek a vese regenerációt mozdítják elő – a dialízis és a veseátültetés ellenében."
A témával kapcsolatban lásd még: www.thelancet.com, www.marionegri.it/mn/en/index.html