• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szolgálnak, védenek... és újraélesztenek

Hírek Forrás: Weborvos

Elindul a rendőrök újraélesztés oktatása, életmentő táska és defibrillátor kerül a járőrautókba.

Becslések szerint ma Magyarország vezető haláloka a hirtelen szívhalál, amely minden 20. percben egy emberéletet követel (ez évente 25 ezer halálesetet jelent hazánkban), pedig a mentő megérkezéséig a legtöbbjük megmenthető lenne a legkritikusabb első 4 percben kapott segítségnyújtással. Ehhez nem kell más, csak eszköz (publikus defibrillátor), tudás (újraélesztés oktatás) és szemléletváltás (segítőkészségi hajlandóság erősítése). A HELP program mindhárom területet magában foglalja.

Az Adlife Media Point Zrt. által kifejlesztett és menedzselt HELP program célja, hogy létrehozzon egy országos laikus életmentő hálózatot, továbbá minél több embert kiképezzen az újraélesztés alapfogásaira és a defibrillátor használatára. A 2009-ben elindított HELP célkitűzéseit már olyan szakmai és állami szervezetek tették magukévá HELP életmentő pont befogadásával és a képzési programban való részvétellel, mint többek között a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK), a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, az ÁNTSZ, a Vígszínház, az Országos Mentőszolgálat és a Magyar Resuscitatios Társaság.

Most a program jelentős állomásához érkezett. Tekintettel arra, hogy a hirtelen szívhalál elleni küzdelemben a rendőrségnek kiemelt szerep jut, hisz az esetek túlnyomó többségében a rendőrök hamarabb érkeznek a tett- vagy a baleset helyszínére, mint a rohammentő, megkerülhetetlen az állomány újraélesztő eszközzel és a hozzá kapcsolódó képzéssel történő ellátása. Ezt a küldetést a HELP nemcsak a BRFK-val szorosan együttműködve, hanem olyan szakmai szervezetekkel karöltve, mint az Országos Mentőszolgálat és a Magyar Vöröskereszt kívánja megvalósítani.

A nagyszabású összefogás részt vevő partnerei azt a célt tűzték maguk elé, hogy minél nagyobb létszámban tudjanak hozzájárulni újraélesztés oktatással a rendőrök magas színvonalú, szervezett képzéséhez. Ebbe a körbe szeretnék bevonni a Rendőrtiszti Főiskola hallgatóit, a rendészeti szervek tagjait, így távlati célként akár a teljes rendőri állomány átfogó kiképzése megvalósulhat. A BRFK-val együtt megfogalmazott szándék azt a közös célt szolgálja, hogy minél több rendőr részesülhessen újraélesztés oktatásban a közeljövőben, és még nagyobb hangsúlyt helyezzenek az újraélesztés fontosságára a rendőrségen belül.

Dr. Tóth Tamás dandártábornok, Budapest rendőrfőkapitánya sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a rend őreinek egyik küldetése és szolgálatának egyik feladata lehet hamarosan az életmentés. „Olyan rendőrséget szeretnénk, amely élvezi az emberek bizalmát, kiérdemli a szeretetüket és a megbecsülésüket. Ehhez azonban nagyon sokat kell tennünk, folyamatosan figyelnünk kell arra, hogy mit várnak el tőlünk, és miben várnak segítséget tőlünk az állampolgárok. A hirtelen szívhalál elleni küzdelem az egyik olyan feladat, amiből mindenképp ki kell vennünk a részünket" – erősítette meg a rendőrfőkapitány.

Habsburg György, a Magyar Vöröskereszt elnöke kiemelte, hogy a minél magasabb szintű és színvonalú képzéshez a Vöröskereszt és az Országos Mentőszolgálat tapasztalatával, szakmaiságával, kapcsolatrendszerével, és nem utolsósorban kiterjedt országos hálózatával nyújt hatékony segítséget.

A BRFK és a HELP együttműködése nem újkeletű. Tavaly adtak át egy HELP életmentő pontot (benne félautomata defibrillátort) a Teve utcai Rendőrségi Igazgatási Központban, amely az ország egyik legnagyobb ügyfélforgalmat lebonyolító közintézménye. Továbbá a Westendnél kihelyezett HELP kültéri terminálon (Westend City Center, Ferdinánd tér) a rendőrségi kommunikáció erősítése érdekében már tavaly ősz óta futnak a bűnüldözés és bűnmegelőzés jegyében a körözött és eltűnt személyekkel kapcsolatos információk. Ezen kívül eddig már csaknem 50 rendőr (a BRFK és a Rendészeti Szervek Kiképző Központjának állományából) sajátította el az újraélesztés alapfogásait és a defibrillátor használatát.

A fenti oktatási-képzési kooperáción túlmenően a mai eseményen a HELP 5 db Basic felszereltségű, félautomata defibrillátort tartalmazó életmentő táskát adományozott a BRFK-nak, ezzel is hozzájárulva az életmentés tárgyi feltételeinek megteremtéséhez. A járőrautókba elhelyezett életmentő eszközök csak kezdetét jelentik annak a törekvésnek, hogy a laikus defibrillátor hosszú távon tartozzon egy rendőrautó alapfelszereltségéhez.