Példa nélkülinek tartják a magyar demokrácia történetében a TB-mentők, hogy a civil szervezetek és a szakszervezetek népszavazási kezdeményezése sikerrel járt.
Ezt három szervezet közölte annak kapcsán, hogy az Albert házaspár csütörtökön átadta az Országos Választási Irodának (OVI) egészségbiztosítás privatizációjának megakadályozásáért összegyűjtött csaknem félmillió aláírást.
"A szocialista párt folyamatosan változó álláspontja és a bizonytalan parlamenti erőviszonyok miatt jó okunk van azt gondolni, hogy kizárólag egy mindenkire nézve kötelező népszavazási eredmény akadályozhatja meg az egészségbiztosítás jövőbeni magánosítását" - olvasható a Védegylet, a Humanista Mozgalom és a Nagycsaládosok Országos Egyesületének az MTI-hez eljuttatott közös állásfoglalásában.
A civil szervezetek szerint a magyar TB-reform sorsa nem csupán belpolitikai esemény - a közszolgáltatások sorsa szerte Európában politikai küzdelmek tárgyát képezi.
A három szervezet közleményében felidézi, hogy a civil szervezetek a kezdetektől ellenezték a TB privatizációját, ez ugyanis semmilyen problémát nem oldott volna meg, viszont újakat hozott volna létre, és csak az üzleti szféra érdekeit szolgálná.
Meggyőződésük, hogy a társadalom többsége elutasítja az egészségbiztosítás privatizációját, és ennek kifejezésére jogot, lehetőséget kell kapniuk. Céljuk továbbá, hogy a politika végre az egészségügy valódi problémáira keressen kiutat, hathatós megoldásokat - írták a távirati irodához eljuttatott kommünikében.
Az OVB várhatóan másfél hónap múlva határozatban állapítja meg az aláírások számát. A kezdeményezés ezt követően megjárhat még több jogorvoslati fórumot, így például a Legfelsőbb Bíróságot és az Alkotmánybíróságot, ám a népszavazás megtartása már elkerülhetetlen.