A Semmelweis Egyetemen közel ötven év után ismét elindul a műtéttani oktatás.
A herceghalmi Állattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet (ÁTK) keretein belül kialakított oktató és kutatóbázison történik majd a Semmelweis Egyetem Kísérletes és Sebészeti Műtéttani Intézete hallgatóinak posztgraduális és gyakorlati képzése. Prof. Dr. Rátky József, az ÁTK főigazgatója szerint élénk a nemzetközi érdeklődés a humán és állatorvosi kutatók európai szinten is egyedülálló kooperációja iránt.
A Semmelweis Egyetemen közel 50 év után ismét elindul a műtéttani oktatás, az újonnan alakult Kísérletes és Sebészeti Műtéttani Intézet a gyakorlati oktatásra, a manuális és intellektuális készség felmérésére helyezi a hangsúlyt. Prof. Dr. Wéber György, az intézet igazgatója szerint az orvosképzés komoly problémája a nem kielégítő gyakorlati oktatás. A hallgatóknak csekély lehetőségük van arra a curriculum során, hogy próbára tegyék a manuális készségüket, és kiderüljön, hogy valakit a kézügyessége a manuális vagy inkább az elméleti munka elvégzésére predesztinál.
Az ÁTK herceghalmi kutatóbázisa több hazai, európai és tengerentúli kutatóhellyel működik együtt különböző kutatási és oktatási területeken. Prof. Dr. Rátky József szerint a Semmelweis Egyetemmel történő kooperáció logikus következménye annak, hogy a korszerű állattenyésztési, állatorvosi, állatélettani kutatás az utóbbi évtizedekben rendkívül nyitottá vált a tudományos határterületek, az ún. interdiszciplináris kutatások felé. Az állatélettani, állatorvosi kutatásokban számtalanszor adódott igény arra, hogy a humán klinikai, sebészeti metodikát adaptáljanak. Mind a tudományos, mind a klinikai állatorvosi gyakorlatban, a magasabb szintű (állat)beteg ellátásban a humán gyógyászatból átvett modern eljárásokat alkalmaznak.
Az ÁTK kutatóinak generációk alatt felhalmozott és jelenleg is gyarapított tudása biztos hátteret nyújt a humán sebészoktatók graduális kurzusaihoz, és a továbbképzésekhez egyaránt. Az állatvédelmi előírások, a műtéti narkózis, a fájdalomcsillapítás az ÁTK kísérleti munkájának állandó velejárója. A humán sebészetben az egyik legfontosabb, viszonylag alacsonyabb költségű kísérleti állat a sertés, amelyet az emberhez sok szempontból hasonló fiziológiai és anatómiai tulajdonságai teszik erre alkalmassá. Az ÁTK 100 kocás kísérleti sertéstelepéről az egész év során folyamatosan tudja biztosítani a kísérleti állatokat Műtéttani Intézet számára.
Herceghalom a Talentis program központi települése, Budapesttől 26 km távolságra fekszik, vasúton és autópályán is könnyen elérhető. Az épület infrastruktúra, a szükséges laboratóriumok és kutatói szobák adottak, szükséges átalakításuk lényegesen kisebb beruházással jár, mint egy „zöld mezős" építkezés. Az ÁTK közvetlen szomszédságában négycsillagos, új szálloda található, amely a térítéses továbbképzések résztvevőinek és a nemzetközi kutatóknak egyaránt kényelmes elhelyezést tud biztosítani.