Gyakran ismétlik a reklámok a vitaminok, ásványi sók, nyomelemek és egyéb táplálék-kiegészitők egészségvédő hatását.
![]() |
A kérdés azonban ma már nem is a hiánybetegség és a hiány pótlásának problémája, hanem az, hogy az említett táplálék-kiegészitők plusz bevitele javítja-e az egészséget, vagy netán a plusz bevitel káros-e egészségünkre?
Az A vitamin elővitaminja, a béta karotin, valamint az A, C és E vitaminok úgynevezett antioxidáns vitaminok. Ez azt jelenti, hogy a cholesterin oxidációját (főként a káros, LDL-cholesterin oxidációját) gátolják. Miután az atherosclerosis kialakulásában az oxidált LDL-nek meghatározó szerepe van, az oxidáció gátlásával e vitaminok elvben védik az érfalat az érelmeszesedéssel szemben. Hatásuk távoli következménye – szintén elvben - a halálozás csökkenése lehetne. Sajnos azonban a tények nem ezt bizonyítják.
2007. februárjában a JAMA-ban (neves amerikai orvosi újságban) publikálták azt a tanulmányt, mely az e tárgyban megjelent 68 vizsgálatot átfogóan értékelte. A vizsgálatokban összesen több, mint 232 ezer ember vett részt, az áttekintés összesen 385 publikációra vonatkozott. Valamennyi vizsgálat összesített elemzése arra utalt, hogy a kis rizikójú emberek esetében (akiknek nincs érbetegségük, infarctusuk, stroke-juk, diabetesük, nincs hypertoniájuk, magas cholesterin értékük, nem elhízottak) a táplálék-kiegészítőket szedők mortalitása nem lett alacsonyabb. A 68-ból 47 vizsgálatban azonban az eredmények rosszabbak voltak, mert arra utaltak, hogy az antioxidáns vitaminok szedése szignifikánsan növeli a halálozást! A közlemény ezért a béta karotin, az A és E vitamin kezelés veszélyére hívja fel a figyelmet. A C-vitamin és a szelén kezelésnél mindezt nem igazolták, de további vizsgálatokat tartanak szükségesnek.
Nemrég rendezték az Amerikai Orvosi Társaság éves kongresszusát. Ezen egy új antioxidáns gyógyszer – succinobucol – hatásáról számoltak be. Ez a gyógyszer nem vitamin, de antioxidáns hatása révén elvben – a fent leírt módon - gátolhatja az atherosclerosist.
Ezúttal nem retrospektív elemzésről, hanem infarctusban vagy más acut coronária szindrómában szenvedő betegekben, tehát egyértelműen nagy cardiovascularis rizikójú betegekben tettek kísérletet a gyógyszerrel a halálozás csökkentésére.
Az eredmény ezúttal is negatív.
A succinobucol nem csökkentette a cardiovascularis halálozás + hirtelen szívmegállás + infarctus + stroke + koszorúér műtétek összesített számát, a 2 éves követés során. Meglepő módon azonban a gyógyszer növelte a káros, és csökkentette a védő cholesterin szintjét, nem kívánatos mellékhatásként.
Az ember akkor jár el helyesen, ha a vizsgálatok eredményére, az evidenciákra bízza döntését.
A plusz vitamin, nyomelem, antioxidáns gyógyszerek szedése – a medicina mai állása szerint nem megalapozott – akár növelhetik is a cardiovascularis rizikót.