• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lobbizás Brüsszelben, per Chennaiban

Hírek a nagyvilágból Forrás: Scrip

Körlevelet intézett a Novartis az Európai Parlament tagjaihoz: ne írják alá a deklaráció-tervezetet.

Körlevelet intézett a Novartis az Európai Parlament tagjaihoz, amelyben felszólította őket: ne írják alá azt a februárban előterjesztett deklaráció-tervezetet, amely felszólítaná a vállalatot, hogy álljon el az indiai szabadalmi jog elleni jogi fellépésétől - írja a Scrip.


A levélben Meni Styliadou, a svájci központú cég külső kapcsolatokért felelős vezetője visszautasítja a nyilatkozatot megfogalmazó öt EU-parlamenti képviselőnek azt az álláspontját, hogy amennyiben a Novartis eléri, amit akar, szegény emberek gyógyszerhez jutását akadályozza meg. „Alapjaiban értik félre az ügyet" – jelentette ki Styliadou.


Az európai törvényhozás tagjai előtt lévő deklaráció szerint Indiában – amely a harmadik világ legnagyobb generikusgyógyszer-szállítója – csak új, vagy kétségbevonhatatlanul innovatív termékek szabadalmaztathatók, és a Novartis éppen e törvény jogosságát vonja kétségbe.


„Ha a Novartis megnyeri az ez ügyben indított pert, törvénymódosításra kerül sor. Számos fontos gyógyszer kap majd szabadalmi oltalmat, és válik ezáltal hozzáférhetetlenné a rászorulók számára" – olvasható például a szövegben.


Amennyiben az uniós törvényhozók többsége három hónapon belül aláírja a nyilatkozatot, ez hivatalos parlamenti döntés rangjára emelkedik majd. A kezdeményező öt képviselő korábban levélben ismertette aggályait Dr. Daniel Vasellával, a Novartis vezérigazgatójával.


A Novartis-levél ugyanazokkal az érvekkel igyekszik meggyőzni az EU-képviselőket, amelyek jogi fellépésének alapját is képezi. A cég által indított perben, úgymond, nem az indiai szabadalmi jognak azokat az elemeit támadják, amelyek a gyógyszerekhez való hozzáférést biztosítják – kizárólag azokat, amelyek nincsenek összhangban a nemzetközi joggal. A szabadalmi jogbiztonság, úgymond, Indiának is érdeke, hisz a függőben lévő patentkérelmek egyharmadát indiai cégek adták be.


A képviselők meggyőzését célzó érvek közt szerepel, hogy a Novartis jogi fellépése nem akadályozza a harmadik világ béliek olcsó gyógyszerekhez jutását, mivel: „az indiai generikumgyártók a fejlett világra és magára Indiára összpontosítják erőfeszítéseiket, termékeiknek pedig mindössze 8 százalékát értékesítik a harmadik világ Indián kívüli területein".


A Novartis egyik szóvivője szerint a vállalat a médiából szerzett tudomást az uniós deklarációról, majd azonnal találkozót kért az azt megfogalmazó képviselőktől. A cégnek az uniós törvényhozókhoz intézett körlevele, úgymond, azon erőfeszítéseinek képezi részét, melyek célja, hogy a Novartis szemszögéből is „megismertessék az ügyet az emberekkel".


Ami magát a pert illeti, a Novartis egy indiai, chennai-i bíróságon kérte, hogy érvénytelenítsék a 2005-ös szabadalom-módosítási törvény 3(d) szakaszát, mivel az „alkotmányellenes, és ütközik India kötelezettségeivel, amelyeket a TRIPS (azaz a szellemi tulajdonjogok gazdasági vonatkozásairól szóló) egyezmény keretében vállalt".


A 3(d) szakasz szerint ismert anyagok származékai nem szabadalmaztathatók – kivéve, ha a [terápiás] hatékonyság javulása várható tőlük. A Novartis azután fordult bírósághoz, hogy az illetékes indiai hivatal elutasította kérelmét, amelyet rákgyógyszere(hatóanyag: imatinib mesylate) szabadalmaztatása érdekében nyújtott be; a döntést ellen egyébként fellebbezett is.