A fogamzásgátlás modern módjai költségesek, s akadnak köztük olyanok is, amelyekre az adott fél nem szívesen vállalkozik. A megfigyeléseken alapuló ősi módszerek sem elvetendők, de állandó figyelmet és pontos értékelést igényelnek. Egy német kutatócsoport több régi módszert felhasználva dolgozta ki új, önmegfigyelő eljárását, a nem kívánt terhességet elkerülni szándékozó lányoknak, asszonyoknak.
![]() |
Ezeket a természetes - és költségmentes - megelőző módszereket elemezte Németországban, a heidelbergi egyetemen Petra Frank-Herrmann gynakológus kutatócsoportja, s azok alapján kidolgozta az STM (szimpto-thermal metódus) kombinált módszert. A Human Reproduction szakfolyóiratban közzétett vizsgálataik során 900, 19-42 év korú közötti nőt vontak be a módszer alkalmazhatóságát bizonyító kísérletekbe.
Az STM-eljárás heidelbergi kidolgozói kis tanfolyamokon készítették fel a vállalkozó nőket. Meg kellett tanulniuk a helyes hőmérést és váladék-elemzést. Ügyelniük kellett a saját ciklusuk idejére is, mert az egyénenként 22-35 nap között változó lehet. Amikor elérkezett a fogamzásképtelen időszak kezdete, abbahagyhatták az önfigyelést, a ciklus végéhez közeledve pedig újra kellett kezdeniük a méréseket. Az eredmény igazolta a várakozásokat: a valójában több régi módszert egyesítő eljárás alkalmazói a terhességet csaknem tökéletes biztonsággal elkerülhetik, azonban a menstruációs ciklus nagyobbik részében, vagyis a fogékony időszakokban fel kell hagyniuk a szexuális élet klasszikus formáival.
Ez megállapodott pároknál megértéssel, türelemmel megoldható. Ám az önálló nők esetében nem mindig szerencsés ilyenkor a türelmetlen partner közeledését elutasítani, mert az egy ígéretes, kezdődő kapcsolat felbomlását is eredményezheti. Ezért az STM kidolgozói ilyen esetekben az egyébként több mint 99 százalékos biztonságot nyújtó óvszer használatát javasolják.