A növekedés csak lassult, a kutatási és fejlesztési ráfordítások változatlanok.
![]() |
Az első évnegyedben a Richter és vállalatai összesített forgalma 3,5 százalékkal 50,8 milliárd forintra esett vissza. A vállalatcsoport működési nyeresége 16 százalékkal 9,3 milliárd forintra, nettó nyeresége pedig 46 százalékkal 8 milliárd forintra mérséklődött. Hasonló arányban, 429 forintra esett a részvényenkénti profit is.
A csoport honi eladásai csaknem 5 százalékkal, 12,6 milliárd forintra csökkentek – az anyacégéi 3 százalékkal 8,4 milliárdra. A Richter szerint a forgalom visszaesése több okra is visszavezethető.
A betegek a múlt év végén, felkészülésképpen a páciens-önrész várható januári 50 százalékos növekedésére és a február közepén életbe léptetett vizitdíjakra a szokásosnál nagyobb mennyiségeket vásároltak a Richter termékeiből. A nagy- és kiskereskedők ugyanekkor óvakodtak készleteket felhalmozni, mert számoltak az április 1-jén életbe léptetett árcsökkentésekkel. A vállalat emellett körülbelül 700 millió forintos veszteséget volt kénytelen elkönyvelni, amikor április elsejével megszűnt Wyeth vény nélküli termékeinek forgalmazása.
A kőbányai nagyvállalat exportbevételei 6,5 százalékkal 199,5 millió dollárra nőttek. Még jelentősebb volt forgalmának növekedése az új EU-tagállamokban (20 százalékkal, 60,2 millió dollárra), miközben a régi uniós államokban ez a két szám csak 5 százalék, illetve 18,9 millió dollár volt.
A volt szovjet tagköztársaságokban, amelyek a cég hagyományosan legfontosabb piacainak számítottak, ugyancsak lassult a Richter-produktumok forgalmának növekedése. Megállni azonban nem állt meg: értéke 6,6 százalékos rátával elérte a 86,9 millió dollárt, ami az összes export több mint 40 százaléka, és a teljes forgalom egyharmada. Az oroszországi eladásokat érzékenyen érintették az ottani támogatási rendszer szigorításai, az orosz patikákban viszont csaknem 20 százalékkal több fogyott a Richter-gyógyszerekből.
A Richter ukrán exportja mintegy 65 százalékkal 11.9 millió dollárra nőtt: a húzótermékek a Cavinton és a Diroton vérnyomáscsökkentő volt. A többi (ex)köztársaságokba irányuló szállítás csaknem megduplázódott, értékük elérte a 17,1 millió dollárt, amely kétszerese a 2006-os hasonló időszak megfelelő mutatójának.
A „Gedeon Richter" Lisonormját a Magyar Kísérleti és Klinikai Farmakológiai Társaság „Az Év Gyógyszerének" minősítette – a szer az arteriális magas vérnyomás kezelésére szolgál, és a lisinopril, valamint az amlodipin új kombinációja. 2004-ben jelent meg a piacon, és a vállalat szerint két különböző hatásmechanizmusú alkotóeleme együttesen járulékos előnyöket biztosít – emellett költséghatékony, kevés a mellékhatása, és naponta csak egy tablettát kell bevenni belőle.