Mivel minden intézmény más-más informatikai rendszerrel dolgozik, így azok összekapcsolása komoly kihívást jelent.
Mintaprojektet valósít meg a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórházban a Pan-Inform kutatás-fejlesztési társaság. Olyan adatkommunikációs programot dolgoznak ki, amely összekapcsolja a kórházakat, szakrendelőket, háziorvosi praxisokat, valamint a mentőszolgálatot, lehetővé téve ezzel a gyors adatcserét egy-egy betegről.
Az egészségügy részéről évekkel ezelőtt felmerült az igény, hogy az egyes betegellátó intézmények adatbázisát össze lehessen kapcsolni. Alapvetően szükséges lenne ugyanis, hogy ha valaki egy betegség vagy baleset következtében kórházba kerül, ott az egészségügyi előéletéről megbízható és gyors információk álljanak rendelkezésre. A zárt informatikai rendszeren keresztül az ország bármely pontján, bármely egészségügyi intézményében le tudják majd hívni egy-egy beteg korábbi vizsgálatainak eredményét, kórtörténetét. Ugyanakkor erre jelenleg még külföldön sincs működő példa – mondta Náray Gábor Zsolt projektmenedzser, a Pan-Inform ügyvezető igazgatója.
Az online rendszer kidolgozására, amely minden már kezelt beteg, páciens leleteit, kórtörténetét tartalmazná, 300 millió forint vissza nem térítendő uniós támogatást nyertek el. A munkálatok egy éve tartanak, ez idő alatt az elméleti, kutatási feladatokkal végeztek. Mivel minden intézmény más-más informatikai rendszerrel dolgozik, így azok összekapcsolása komoly kihívást jelent. A rendszerelemek tesztelését a múlt héten a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórházban megkezdték.