A tűszúrás az egyik legfontosabb tényező, amely elriasztja a felnőttek többségét a vakcináktól.
A WHO a nemzetközi kutatások eredményére hivatkozva évek óta szorgalmazza a lakosság beoltottsági arányának növelését. Egyelőre kevés sikerrel. A magyaroknak tavaly is alig 17 százaléka élt a szezonális influenzaoltás adta lehetőséggel. Az aktív felnőttek között ez alig érte el a 2-3 százalékot.
Egy 11 európai uniós tagországban végzett nemzetközi kutatás szerint maga a tűszúrás az egyik legfontosabb tényező, amely elriasztja a felnőttek többségét: bevallásuk szerint minden negyedik ember, az orvosok és ápolók tapasztalatai szerint viszont tízből hét a tűtől való félelmében mond nemet az influenza elleni vakcinára.
Ráadásul az átlagosnál is nagyobb számban rettegnek az oltástól a munkaképes korú felnőtt férfiak. A szakemberek ezért jelentős változást remélnek az úgynevezett intradermális mikrotűs oltástól, amely azonos hatékonyság mellett gyakorlatilag fájdalommentessé teszi az oltást. Az új technológia megteremti az alapjait annak, hogy az influenza okozta megbetegedés és az esetenként súlyos szövődmények, valamint a tetemes gazdasági veszteségek megelőzhetők legyenek. Az érdemi eredmények ugyanakkor a vállalati döntéshozókon is múlnak. Az érdek felismerése sokat segíthet abban, hogy a XXI. század pestise évről évre kevesebb emberéletet követeljen és a lehető legkisebb gazdasági kárt okozza.