Éger István, a Magyar Orvosi Kamara élesen bírálta a rezidensszövetség kezdeményezését.
A rezidensek szerint azok az orvosok, akik zöld keresztet viselve jeleznék, hogy nem fogadnak el hálapénzt, kapjanak dupla fizetést. gy felmérés szerint az orvosok többsége képes lenne kitűzni a megkülönböztető jelzést. A zöld keresztet viselő orvosokkal először novembertől találkozhatnának a betegek. Nekik szerződésben kellene vállalniuk, hogy semmilyen körülmények közt nem fogad el hálapénzt. Cserébe az egészségpolitika megduplázná a zöld keresztet viselők fizetését. A Magyar Rezidens Szövetség kalkulációja szerint a tapasztaltabb orvosok esetében ez havonta nettó 350 ezer forintos bért jelenthetne.
Azonban a javaslattal kapcsolatban a Magyar Orvosi Kamara elnöke több fórumon és nyilatkozatban is szóvá tette nemtetszését. Éger álláspontja szerint a kezdeményezés súlyos bérfeszültséget eredményezne, mivel a pályakezdők fizetése több lehetne, mint egy javakorabeli orvosé. Az elnök a zöld keresztes mozgalom helyett az orvosi életpályamodell bevezetését szorgalmazza.
Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség vezetője szerint téved az orvosi kamara, mivel a zöld keresztes mozgalmat nemcsak a kezdő orvosokra, hanem a már az évtized óta pályán lévőkre is kiterjesztenék. Mi mindig is arról beszéltünk, hogy valamennyi orvos előtt nyissuk meg a lehetőséget. Ha minden orvos kitűzi, akkor mindenki megkapja a dupla fizetést, aki vállalja a szerződést" – tette hozzá.
Papp Magor közölte: tisztában vannak azzal is, hogy mindehhez pénz kell, ezt most ők néhány tízmilliárd forintra becsülik. Ekkora átcsoportosítható összeg nincs a 2011-es költségvetésben, de a tárca szakállamtitkársága keres forrást e célra.
A szövetség elnöke megjegyezte: tanulmányuk azt mutatja, az orvosok körülbelül kétharmada akar a mozgalomba belépni, mert vagy jobban jár majd, vagy hasonló, de kiszámítható jövedelemhez juthat, mint a hálapénzzel. Hozzátette: viszonylag szűk az a réteg, amely most a jövedelmének kétszeresénél több hálapénzt kapna.
A már elkészült hatástanulmányból kiderül, hogy például a gyermekgyógyászok 90 százaléka azonnal kitűzné a zöld keresztet, a hálapénzes szakmák közül pedig a szülészek voltak a legelutasítóbbak a mozgalommal szemben. De közülük is akadt támogató, főként azok, akiknek magánpraxisuk is van.