Itt az ideje, hogy a jogalkotók elgondolkodjanak a gyógyítónak mondott tevékenységek komolyabb jogi szabályozásán.
Magyarországon orvosi tevékenységet az folytathat, aki orvosi diplomával rendelkezik, és szerepel az orvosok országos nyilvántartásában. Ez igazából egy működési engedélyt jelent, nem csak egy egyszerű névsort — mondta dr. Hoksári László, a Szolnok megyei orvoskamara alelnöke. — A magyar orvosoknak ahhoz, hogy a szakterületükön működhessenek, ötévenkénti továbbképzési periódusokban meg is kell újítaniuk a tevékenységüket. Természetesen honosítani lehet külföldön szerzett diplomákat is, külön engedélyezési eljárásban. Emellett még nem honosított diplomával, az Egészségügyi Minisztérium külön engedélyével folytathat valaki gyógyító tevékenységet és nevezheti magát orvosnak. Más esetben kuruzslás címén büntetőjogi következményekkel jár.
Ha valaki térítés ellenében, rendszeresen orvosi tevékenység körébe tartozó gyakorlatot folytat, egy évig terjedő büntetéssel sújtható. Ha pedig annak a megtévesztésével jár, hogy ő orvos, akkor ez még három évre súlyosbítja a büntethetőségét. Az alelnök szerint ez tehát a fő különbség az orvosi végzettségűek, akik az orvosi kamara működési területéhez tartoznak és minden más egyéb, természetgyógyászok, gyógy-masszőrök, homeopátiás szerekkel foglalkozók között. Hozzátette: orvos is foglalkozhat természetgyógyászattal. Vannak orvos természetgyógyászok, homeopátiás orvosok, akik szintén szereznek bizonyos végzettséget. Ám ennek a szabályozása még koránt sem tökéletes, és a képzés is hagy kívánnivalót maga után. A lényeg, hogy ne egy-két hetes gyorstalpalóval lehessen valaki homeopátiás gyógyító, természetgyógyász.
- Az ellenőrzés törvényi szabályozása is teljesen más - hangsúlyozta dr. Hoksári László. - Az orvosoknál rendkívül szigorú, nagyon sok szálon futó ellenőrzés van. A már említett működési nyilvántartás mellett a működési engedélyeket ellenőrzi az ÁNTSZ, ha a társadalombiztosítással kötött szerződésben működik az orvos, akkor az Egészségbiztosítási Pénztár is ellenőriz. Ha a háziorvosok területi ellátási kötelezettséggel működnek, akkor az önkormányzatokkal kell együttműködni. Az Egészségbiztosítási Felügyelet a kötelező egészségbiztosítási ellátásokkal kapcsolatos feladatokat ellenőrzi, illetve annak a körében elkövetett bármilyen hibát, problémát orvosol. Úgy tudom, jegyzői engedéllyel folytatható természetgyógyászati tevékenység. Tehát azon kívül, hogy a jegyzőnek lehet jelezni ezzel kapcsolatban valamiféle problémát, más jogorvoslatra nem igazán van lehetőség.
Illetve a már említett kuruzslás: ha valaki orvoslásként tünteti fel a tevékenységét, akkor büntetőjogi feljelentést lehet tenni, azaz a rendőrségen fel is lehet jelenteni a hamis gyógyítókat — mondta a szakember. Azonban hozzátette: a megalapozott rendőrségi feljelentéshez olyan személy tanúvallomása szükséges, amely cáfolhatatlanul alátámasztja a kuruzslás tényét. Mindaddig csak gyanúval élhetünk, míg nem jelentkezik olyan beteg, aki úgy érzi, becsapták őt, sőt, olyannyira félrevezették, hogy orvosnak gondolta a „gyógyítót".
Dr. Hoksári László szerint itt az ideje, hogy a jogalkotók elgondolkodjanak az ilyenfajta tevékenységek komolyabb jogi szabályozásán. Arra a kérdésre, miszerint vajon mi lehet az oka, hogy olyan sokan hisznek mégis az alternatív gyógyításban, amikor vakon, pénzért alávetik magukat különböző „kezeléseknek", a doktor úr elmondta: — Az egyik legfőbb oknak azt tartom, hogy az emberek sokszor a kényelmesebb megoldásokat választják. Egyszerűbb hinni abban, hogy néhány vitaminkészítményt, csodaszernek mondott valamit elfogyasztunk. Ha valakinek elmondjuk: ahhoz, hogy egészségesebb életet éljen, mozogni kellene, kevesebb kalóriát bevinni, leszokni a dohányzásról, sokszorosan bebizonyosodott, hogy megérti és vállalja is. Ám vannak, akik szerint ez kellemetlen, túl sok mindenről le kell mondaniuk, kellemetlen, és szívesebben választják a kényelmesebb megoldást a „csodaszerekkel".
A másik, ami miatt sokan csalódhatnak, hogy az orvostudomány időnként úgymond nagyképűnek tűnik abban, hogy mindent meg tudunk már gyógyítani. És valóban, túl sokan csalódhattak bizonyos orvosi eljárásokban.
Dr. Hoksári László a maga és a kamara nevében megerősítette, hogy a hivatalos, tudományos nyugati orvoslás talaján állnak, ilyen képzést kaptak. Ám úgy véli, az orvosok java része azért nem annyira merev és elutasító az alternatív, egyéb gyógyító eljárásokkal kapcsolatban.