• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A szalamandrának újratermelődnek az agysejtjei

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A Parkinson-kór jobb megismerése és gyógykezelése céljából állatokban modellezik a betegséget.

Szalamandráknál nemcsak az elvesztett végtagok nőnek ki újból, ezek a kétéltűek akkor is meggyógyulnak maguktól, ha Parkinson-kórban szenvednek. Münchhausen báró módjára, a „hajuknál fogva" rántják ki magukat a bajból, mert az agyukban új egészséges idegsejtek termelődnek. A Parkinson-kór, melyet a tüneteket elsőként leíró, brit orvosról neveztek el, akkor alakul ki, ha az agyban tönkremennek a finom mozgásokat irányító agyi központokban azok az idegsejtek, amelyek a dopamin nevű ingerületátvivő anyagot termelik.

A betegség legjellegzetesebb tünetei a remegés (tremor), az izommerevség, a meglassult mozgás és a lelassult gondolkodás. Logikus módon az (eddigi) leghatásosabb gyógymód a hiányzó dopaminnak gyógyszer formájában történő pótlása volt. Ám a szer nem mindig hat, illetve elvesztheti hatékonyságát, mellékhatásairól már nem is beszélve. Számos egyéb terápiával is kísérleteznek, többek között az agyi központok elektromos stimulálásával.

A betegség jobb megismerése és gyógykezelése céljából állatokban modellezik a betegséget. A svéd főváros híres Karolinska Intézetében működő kutatócsoport Cell Stem Cell (Őssejt) hasábjain megjelent cikke azért keltett feltűnést, mert először sikerült bebizonyítani, hogy a mesterségesen Parkinson-kórossá tett szalamandrák agyában az őssejtek automatikusan dopamint termelő idegsejtekké alakulnak át. A kutatás menetéről érdekes részleteket árult el a kutatást vezető Simon András, aki húsz éve él Stockholmban.

Első lépésben a szalamandrákat Parkinson-kórossá változtatták. Ehhez az agyukban „kiütötték", elpusztították a dopamint termelő sejteket. Ezt az agykamrákba fecskendezett 6-hydroxydopa-min nevű sejtméreggel érték el. A beavatkozás követően négy hét alatt „feltámadt" az agy, regenerálódtak az elhalt idegsejtek. Eleinte nem tudták, miért, de feltételezték, hogy az őssejtek magának a dopaminnak a hiányát érzékelik, annak csökkent szintje indítja be az átalakulásukat. Ezt úgy bizonyították be, hogy a sejtek elpusztításával — azaz a betegség mesterséges kialakításával - egyidejűleg rögvest vissza is adták, pótolták a dopamint is, mintegy kezelték a betegséget.

Ezzel „becsapták" az őssejteket. Az idegsejtek pusztultak ugyan, de mivel a dopaminszint nem csökkent, ezért az őssejtek nem alakultak át, azaz nem indult be a regenerálódás folyamata. Az ellenkező oldalról is bebizonyították, hogy a sejtek regenerálódását a dopaminhiány indítja be.