• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A tévedés joga

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A diagnosztikus tévedés alapvető joga az orvosnak.

Az orvos tévedhet, de erre a jogára a bíróság előtt csak akkor hivatkozhat, ha megtett mindent a beteg gyógyulásáért, és precízen betartotta az előírt eljárási szabályokat – írja a Népszabadság.

A lap által megszólaltatott ügyvéd arra figyelmeztet, hogy „vékony jégre téved az, aki csak e szabály miatt remél felmentést a bíróságon". A baj az, ha nincs egyértelmű eljárási szabály (protokoll), mert akkor a bíróság saját belátása alapján ítéli meg, hogy elkerülhetetlen tévedésként vagy mulasztásként kezeli az ügyet. Példaként említette azt az ügyet, amikor a beteg torokfájás miatt kereste fel az orvost. Az orvosi tanács: 4-5 napig szedjen a páciens vitamint, igyon sok folyadékot, és ha öt nap után sem szűnik meg a panasz, akkor antibiotikumos kezelés kezdődik. Ezt az eljárást követte az orvos, de később kiderült: a betegnek speciális torokváladékvizsgálattal kimutatható fertőzése volt a betegnek. A kórokozó a gerincvelőt ellátó egyik erecskébe jutva trombózist okozott. A beteg deréktól lefelé megbénult. Ez a szövődmény az említett fertőzésnek több tízezer esetből legföljebb egyszer, ha előfordul.

Bár a beteg beperelte az orvost, de a gyógyítót nem lehetett elmarasztalni, mert az általános vizsgálatokat elvégezte, és a szokásos terápiát alkalmazta. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke megerősítette, a diagnosztikus tévedés alapvető joga az orvosnak. Szerinte az ilyen tévedés legfontosabb jellemzője, hogy bár az orvos a tőle elvárható módon, a szakma szabályai szerint minden vizsgálatot elvégez, mindent dokumentál, ugyanakkor helytelen következtetésre jut. Ebben az esetben egyfajta mentességet élvez. Méltánytalan, hogy gyakran az orvosi tévedés lehetőségként sem merül fel, azonnal műhibáról beszélnek – tette hozzá Éger István. Általában egy egészségügyi intézmény csak akkor mentesül a kártérítési felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a tőle elvárható gondossággal járt el. Ebbe beletartozik, hogy minden szükséges vizsgálatot el kell végezni. Ha ezt megtette - joga van tévedni – írja a lap.