• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A vidékiek hisznek jobban a rák gyógyításában

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

Csaknem két évtizede elkötelezett civilek bevonásával hirdetik az egészség fontosságát.

Április 10-én, ma van a nemzeti rákellenes nap. A szűrés és a felvilágosítás fontosságát hangsúlyozva a tizennyolc éve működő Magyar Rákellenes Liga szervezi az eseménysorozatot. Az idei rendezvényen az emlő-, a tüdő-, a vese-, a lymphoma- és a vastagbél-daganatos megbetegedésekkel kapcsolatosan hallhatnak ismeretterjesztő előadásokat az egészségtudatos érdeklődők. Mint ismert, a szív- és érrendszeri betegségek után a rák a második vezető halálok Magyarországon. Évente egy Esztergom nagyságú város lakosait veszítjük el daganatos megbetegedésben. Vasváry Artúrné, a Magyar Rákellenes Liga vezetője elmondta, az orvostudomány napról napra új eredményekkel áll elő, de legtöbbet mégis azzal tehetünk, ha megőrizzük az egészségünket, és ha rendszeresen eljárunk a szűrővizsgálatokra.

A Magyar Rákellenes Liga 1990-ben jött létre, amikor a törvény lehetővé tette az egyesületek működését. Azóta kiemelten közhasznú szervezetként vesznek részt a rák elleni küzdelemben.

 Céljuk a rákkal kapcsolatos társadalmi szemlélet megváltoztatása, a betegség minél korábbi felismerése és a rehabilitáció. A szakember felhívta a figyelmet: a betegség fájdalommentes, tünetei nincsenek, tehát évek telhetnek el a felismerésig. Közel két évtizede elkötelezett civilek bevonásával hirdetik az egészség fontosságát, ingyenes kiadványaikkal, ismeretterjesztő előadásaikkal felhívják a figyelmet az egészség megőrzésének lehetőségeire, és továbbra is részt vállalnak a tudatformálásban. Elősegítik a háziorvosok, szakorvosok, ápolók folyamatos szakmai fejlődését akkreditált továbbképzések, kurzusok szervezésével.

Adományokat gyűjtenek, amelyekből korszerű gyógyító eszközök, gépek beszerzését teszik lehetővé kórházak számára.

Szakemberekkel együtt elősegítik a daganatos betegek rehabilitációját (gyógytorna, funkció-visszaállítás, nyiroködémakezelés, beszédtanítás, úszásoktatás, gyógyászati segédeszközök használata, rekonstrukció). Magyarország 1993 óta tartja minden év április 10-én a rákellenes napot. A Magyar Rákellenes Liga szervezi az eseményt. Az időpont kiválasztásának oka, hogy e napon született Dollinger Gyula sebész, ortopéd szakorvos, egyetemi tanár, aki 1902-ben megalakította az Országos Rákbizottságot, így a hazai rákkutatás úttörőjének is számít.