Milyen reform, azaz megújítás az, amely a rendszer működését rosszabbá teszi, mint amilyen volt?
- Amikor az egészségügyi kormányzat ezt az új rendszert kigondolta, azt ígérte, az új rendszerben jobb minőségű, betegbarát és hatékony szolgáltatásra lehet számítani. Vagyis, ismét minőségbiztosítási szókincset használva, megelégedettebb fogyasztót és szolgáltatót. „Csökkenni fog az új rendszerben az orvost feleslegesen látogatók száma" – írja Csath Magdolna közgazdász a Magyar Nemzet Vélemény rovatában.
- Az orvosnál várakozó embereken nem látszott, hogy unalomból, vagy időtöltésből mentek volna a rendelőbe. Nyilván ellátásra szorultak, bár valószínűleg nem voltak életveszélyben. Aznap az ellátásról le kellett mondaniuk a rendszer rossz működése, a láthatóan hosszúra nyúló várakozás miatt. A hosszú sorok kialakulása azt mutatja, hogy a rendszer rossz, nem hatékonyan működik. A várakozás közben a betegek egyre több megjegyzést tettek az egészségügy állapotára.
Szóba került az is, hogy vajon kinek volt jó üzlet ez az egész vizitdíjügy, ki szállította az automatákat, amelyek persze nem is automaták, hiszen ha azok lennének, akkor nem kellene hosszasan várni a vizitdíj fizetésére és a papírszámlára, amelyet a hölgyek kézzel írnak meg. Valaki elmondta, hogy a rendszer és a szükséges helyek kialakítása több hónapig tartott, és ez idő alatt csak a hátsó ajtón, keskeny helyeken, bukdácsolva lehetett bejutni a rendelő épületébe. A korábbi rendszerben a betegirányítónál néhány perc alatt beütötték a számítógépbe, hogy kihez megy az ember, és már mehetett is az orvoshoz. Most viszont hosszasan várakozhat, idegeskedhet.
A szerző szerint mindenhol szervezetlenség és káosz uralkodik. Milyen reform, azaz megújítás az, amely a rendszer működését rosszabbá teszi, mint amilyen volt? Hogyan beszélhetünk hatékonyságról, minőségről, ha az emberek idejét semmibe veszik, pocsékolják? Az orvosok többsége a rendelőben az egészségügy szándékos szétzilálását látja a „reform" fedőnév mögött. Azt gondolják, amit a váróban a betegek: hogy kevesek érdeke húzódik meg a háttérben. A reformnak legalább egy pozitívuma van: összehozza az embereket.