• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az ebolajárványról is beszélt az afrikai nővér

Lapszemle Forrás: delmagyar.hu

Harminc éve dolgozik Afrikában a Boldogasszony Iskolanővérek ottani tartományfőnöke.

Mary Kerber a szegedi Karolina-iskolában vetítéses előadáson beszélt a tantestületnek az afrikai nővérek munkájáról. Az Amerikai Egyesült Államokból, Mankatóból származó nővér 30 éve dolgozik Afrikában, középiskolában és főiskolán tanított. Három éve önállósodott a rendtartományuk, a nővérek őt választották vezetőjüknek. Azoknak a fiatal lányoknak az életét is kíséri, akik erre a hivatásra készülnek – írja a Délmagyarország Napilap cikke nyomán a delmagyar.hu portálja.

73 nővérünk van Afrika öt különböző országában (Kenya, Ghána, Nigéria, Sierra Leone, Gambia), a legtöbben tanárként dolgoznak, de vannak köztük ápolók, szociális munkások, plébániai dolgozók, és akik az iskolán kívül foglalkoznak a fiatalokkal. Mivel nagyon sokan érdeklődnek a rend iránt, számos nővér az utánpótlás-neveléssel foglalkozik. Jellemzően a kis falvakban élő legszegényebbekkel. Ott vannak jelen, ahol más esélyük nem is lenne a lányoknak arra, hogy iskolába járjanak.

- Mélyen meg vagyunk győződve arról, amit alapítónk, Terézia anya mondott: ha a lányokat neveljük, akkor az egész társadalmat tudjuk formálni. A szegénységből kivezető út Afrikában a nevelésen keresztül lehetséges – mutatott rá Mary Kerber.

Két olyan országban vannak jelen a rend nővérei, ahol ebolajárvánnyal küzdenek. Sierra Leonéban a legrosszabb a helyzet. Felül lehetne kerekedni az ebolán, de ez egy nagyon szegény ország. Meglenne annak a lehetősége, hogy az embereket gyorsan kiszűrjék, fertőzöttek-e, de az országnak nincs elegendő egészségügyi felszerelése. Csak akkor kezdik el őket vizsgálni, amikor már megjelentek az első jelek, és akkor már fertőzők. Arra sincs pénz, hogy a védőruházatot beszerezzék és viseljék. Sem az orvosoknak, sem az ápolóknak nincs ilyen felszerelésük.

Hagyomány a nyugat-afrikai népeknél, hogy amikor valaki meghal a családban, a családtagoknak kell lemosniuk a holttestet. Egy ilyen testtel érintkezni a legnagyobb veszély. Ezek az okai annak, hogy éppen a legszegényebb országokban terjed a leggyorsabban a vírus.

- Úgy döntöttünk, hogy Sierra Leonéból a nővéreinket elhozzuk – magyarázta Mary Kerber, hozzátéve azt is: Nigériában egy kicsit jobb a helyzet, több a felszerelés. Onnan egyelőre nem kellett a nővéreket elhívni, és folyamatosan imádkoznak, hogy a járvány ne terjedjen tovább.