A magántőke belépése, illetve az ellátások és a gazdálkodás ehhez köthető erős külső kontrollja szűnt meg, visszaáll a régi rendszer.
Visszavonta tegnap a parlament az egészségbiztosítási pénztártörvényt, s ezzel két év politikai egyeztetéseinek minden eredményét is. Az egyik szocialista képviselő a szavazás után a a Népszabadságnak azt mondta, a pénztártörvény hatálytalanítására sem az ellenzék, sem a kormánypárt nem gondolhat sikerként, az egészségügyi rendszer, ahogy van, finanszírozhatatlan. A gyógyítás költségeit a befizetések nem fedezik.
A parlamenti döntéssel nem a teljes törvényt vonták vissza, néhány elem, a gyógyszertörvény módosítása, amely a kispatikákat jövedelmezőségét javítja, a kórházi várólistákkal kapcsolatos szabályok - megmaradt. A magántőke belépése, illetve az ellátások és a gazdálkodás ehhez köthető erős külső kontrollja szűnt meg, visszaáll a régi rendszer.
Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője szerint az egészségügyi miniszter visszafelé lépdel. Ennek gyors következménye, hogy gyorsan eljut az ország oda, ahonnan elindult a biztosítási modellváltásról szóló koalíciós tervek előtt: az óriási hiányhoz, és az ennek pótlásával járó politikai problémákhoz. Horn Gábor szerint bárki kerül is egy következő választások után kormányzati pozícióba, az egészségügy lesz az egyik legnagyobb problémája. A biztosítási modellváltással kapcsolatban egyelőre nem is látja azokat a kormányzati terveket, amelyeket jó szívvel támogathatnának a parlamentben. A szocialisták a biztosítási reform folytatásáról nem mondtak le.
Székely Tamás, az új egészségügyi miniszter a kormányfő kérésére készít tervet a biztosítási rendszer átalakítására. Ez június végéig elkészül. Székely Tamás kitart az egy, de erős állami biztosító mellett. Tervei szerint az új szervezet teljesen független lenne a politikától, viszont a hivatal szabadon dönthetne arról, mely kórházzal, szakrendelővel köt szerződést. S ha elégedetlenek a betegek a közintézményekkel, az új OEP szabadon, akár a magánszektorban is keresne partnereket egy-egy szolgáltatásra.
A vizitdíj eltörlése után nőtt a betegforgalom a szakrendelőkben. Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke a Népszabadságnak nyilatkozva elmondta, hogy pontos adatok csak három hónap múlva lesznek, de kórházi vezetők beszámolói alapján egyértelmű a tendencia: mind több beteg van a szakrendeléseken, különösen a diagnosztikai vizsgálatokra várakozók sora nőtt meg. A szövetség elnöke elmondta: ők is várják, hogy az új miniszter rendet tegyen.