Az egészségügy új vezetői azt ígérték, hogy új alapokra helyezik az egészségügyet.
A magyar népesség ugyanis az uniós átlagnál sokkal rosszabb állapotban van, a demográfiai mélypont is új humánpolitikát követel. Szakértők számításai szerint az elmúlt 8 év alatt több mint 200 milliárd forintot vont ki a kormány az egészségügyi ágazatból.
A műsor összefoglalta az új kormány első szakmai intézkedési terveit, amelyek megvalósultak 2010-ben. Szócska Miklós májusban jelölte ki a főbb irányvonalakat, egyebek közt a patikaliberalizáció hatályon kívül helyezését, kezdeményezte, hogy a praktizáló orvosok gyógyszerészek esetén a kamarai tagság legyen kötelező, intézkedéseket hoztak az orvos-elvándorlás megfékezésére, az államtitkár megerősítette, hogy a jövőben is egy egészségbiztosító lesz, az Egészségbiztosítási Felügyeletet megszüntetik és megmarad a teljesítmény-alapú finanszírozás.
Elhangzott, hogy mind egy koncentrációnak, mind pedig egy dekoncentrációnak meg kell valósulnia szakmai részről, ez azt jelenti, hogy centrumokba kell szervezni azokat a nagy betegségeket, mint pl. a szív- és érrendszeri betegségek, a daganatos betegségek, a baleseti betegségek, a gyermek-ellátás, dekoncentrálni kell viszont kisebb, de nagyon gyakori betegségek ellátását, pl. háziorvosi rendelőket igénylő betegségek esetében.
A legfontosabb teendők közé sorolták a háziorvosi ellátás és az alapellátás megerősítését.
Tarthatatlan, hogy mindössze 125 kórház szolgáltatott adatot adósságállományáról és mindössze 22 milliárdnyi adósságállományt jelentettek le.