A helikopter bevetéséről kizárólag a területileg illetékes bázis ügyeletes pilótája dönthetett volna.
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) vizsgálata szerint a rossz idő miatt semmiképpen sem lehetett volna mentőhelikoptert küldeni Vértesboglárra. A vizsgálatot azután indították az OMSZ-nél, hogy tragédia történt a hétvégén a Fejér megyei faluban.
A településen szombaton rosszul lett egy idős férfi, s a hozzá indított mindkét mentőautó elakadt a hófúvásban. Mire az egyik esetkocsi orvosa és mentőtisztje bejutott a faluba, a beteg meghalt. A történtek nyomán kérdésessé vált, hogy miért nem küldtek a helyszínre mentőhelikoptert. Az OMSZ szerint megkísérelték a balatonfüredi gép riasztását, de azt a rossz idő miatt nem lehetett bevetni.
A Magyar Légimentő Nonprofit Kft. viszont azt állítja: nem kaptak riasztást, pedig a Vértesboglárhoz legközelebbi, légvonalban 28 kilométerre lévő budaörsi bázisról nyolc perc alatt odaért volna a gép, ami aznap - a viharos szél ellenére - háromszor is biztonsággal felszállt.
Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője tegnap közleményben arról tájékoztatta a Népszabadságot, hogy a történtek miatt kért repülésmeteorológiai szakvélemény szerint Vértesboglár térségében szombat délelőtt alkalmatlan volt az időjárás a helikopteres bevetésre. Vagyis - áll a közleményben - a mentésirányító helyesen döntött úgy, hogy a rossz idő miatt nem riasztja a budaörsi mentőhelikoptert.
Rács Tamás, a Magyar Légimentő Nonprofit Kft. főpilótája azt közölte: amikor helikopter bevetésére van szükség, kizárólag a területileg illetékes bázis ügyeletes pilótája - s nem az OMSZ mentésirányítója, vagy egy meteorológus - dönthet arról, hogy végrehajtható-e az adott feladat. Hozzátette: szombaton ezt a döntést nem hozhatta meg a budaörsi pilóta, mert az OMSZ - megszegve az érvényes riasztási protokollt - nem értesítette a légi mentőket a vértesboglári esetről.