Azzal fenyegettek minket, hogy elvágják a torkunkat, ha nem az ő rokonaikat látjuk el először.
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) megelégelte a következmények nélküli atrocitásokat, így közleményében arról tájékoztatott a napokban, hogy mentőket ért bántalmazás esetén azonnal rendőri feljelentést tesz, és az elkövetőkkel szemben a lehető legszigorúbb büntetési tétel alkalmazását kéri.
- Verbális agresszióval nap mint nap találkozunk, de az is gyakran megesik, hogy munkavégzés közben lökdösnek, „instruálnak", fenyegetnek minket – mondta Nagy József, a kiskunhalasi mentőállomás vezetője. Szerinte a közvélekedéssel ellentétben nem kifejezetten a részeg vagy egyébként elmeproblémákkal küzdő betegek agressziójának vannak kitéve a mentősök. - Sajnos van egy jól körülhatárolható társadalmi réteg, akiktől a bántalmazások 90 százalékát elszenvedjük.
Emlékszem olyan esetre is, amikor két család verekedett össze, mindkét oldalon voltak sérültek. A családtagok mind a két fél részéről azzal fenyegettek minket, hogy elvágják a torkunkat, ha nem az ő rokonaikat látjuk el először. Természetesen ilyen helyzetben is a szakmaiságot helyezzük előtérbe, de az már más kérdés, hogy közben mit érzünk, vagy mit gondolunk magunkban - elevenít fel egy régebbi esetet az állomásvezető.
Tavaly december óta valamennyi egészségügyi dolgozó közfeladatot ellátó személynek minősül, így aki őket erőszakkal vagy fenyegetéssel akadályozza, esetleg bántalmazza, bűntettet követ el, amiért három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. - Nagyon reméljük, hogy az OMSZ lépésének lesz visszatartó ereje, hiszen ha nem is verik meg a mentősöket nap mint nap, azért akadályoztatással is nagyon gyakran találkozunk - teszi hozzá Nagy József. A kiskunhalasi mentőállomás vezetője szerint ahhoz, hogy visszaessen a mentődolgozókat ért atrocitások száma, születnie kell néhány precedensértékű ítéletnek.