A háttérben súlyos hatalmi harcok dúlnak a Fideszben.
Szinte az utolsó pillanatban visszavonták a Szentes Tamás főpolgármester-helyettes által benyújtott fővárosi kórházholding-előkészítő javaslatot. Sokak számára már az is meglepő volt, hogy Szentes Tamás ismét benyújtotta a korábban Pesti Imre egykori fideszes főpolgármester-helyettes neve által fémjelzett javaslatot.
A szóban forgó előterjesztés ugyanis decemberben már lekerült a közgyűlés napirendjéről, miután Tarlós István főpolgármester jelezte: inkább állami kézbe adná a város egészségügyi intézményeit.
A főpolgármester mindig is mereven elutasította azt a tervet, hogy a budapesti kórházakat egy nagy holdingba vonják össze. 2010 ősze óta arról tárgyalt a kormánnyal, hogy az állam vállalja át a Fővárosi Közgyűlés fenntartásában lévő kórházak üzemeltetését. Korábban úgy tűnt, a kérdés eldőlt, holdingba szervezés helyett jöhet az állami kézbe adás.
Erre utalt az is, hogy Tarlós István mellett már Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár is tényként kezelte: legkésőbb a jövő évtől állami kézbe kerülnek a fővárosi egészségügyi intézmények. Ezért is volt meglepő Szentes Tamás mostani javaslata, amelyet ugyan kiegészítették azzal, hogy ha időközben döntenek a kórházak állami integrációjáról, akkor leállítják az összevonást.
A javaslat benyújtása, majd visszavonása is arra utal, hogy a háttérben súlyos hatalmi harcok dúlnak a Fideszben, egyes képviselők élesen támadják az „államosítás" ötletét. Az ügyben továbbra is viták vannak a párton belül, s nincs döntés.
Az egységes állami irányítással kapcsolatos nagypolitikai döntés késik, hiszen azóta, hogy csaknem két hónapja Szócska Miklós és Tarlós István is megegyezésről beszélt, egyetlen érdemi lépés sem történt az ügyben.
Szócska azonban a Magyar Hírlap szombati számában úgy nyilatkozott: a kormány és ő továbbra is támogatja a fővárosi kórházak állami kézbe adását, ellenkező esetben nem biztosítható a rendszer ésszerűsítése.
A hét végén a fővárosi MSZP bejelentette: változatlan formában terjesztik az áprilisi közgyűlés elé a budapesti egészségügyi modellt - közölte Horváth Csaba frakcióvezető. Az ellenzéki politikus azután mondta ezt, hogy szombaton részt vett a fővárosi MSZP által szervezett egészségügyi kerekasztal-beszélgetésen. Horváth úgy fogalmazott, azért nyújtják be a korábbi, a kórházak integrációjára épülő modellt - amely alapjaiban megegyezik a Szentes Tamás-féle előterjesztéssel -, hogy segítsenek a város vezetőinek kimozdulni a döntésképtelen helyzetből. Horváth Csaba emlékeztetett arra, hogy egy év kormányzás és fél év önkormányzati vezetés után még mindig nem lehet tisztán látni, mit akar tenni a Fidesz a fővárosi egészségügyi intézményekkel. Hozzátette: a városvezetés megosztott, egy része az integrált budapesti modellt támogatja, egy másik része pedig azt szeretné, hogy az egészségügyi ellátórendszert adják át az államnak.