Március végén a betegek nagy része már kivárta a díjfizetés áprilisi megszüntetését.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adataiból kiderül, hogy körülbelül húsz százalékkal emelkedett a betegforgalom a háziorvosoknál és a szakrendelőkben áprilisban, miután megszüntették a vizitdíjat és a kórházi napidíjat – tájékoztat a Magyar Nemzet.
Az OEP először teszi nyilvánossá azokat az adatokat, amelyekből látható, miként alakult a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlése után a betegforgalom a háziorvosoknál, a szakrendelőkben és a kórházakban. Az áprilisi „fölfutás" után májusban három százalékkal visszaesett a forgalom a szakrendelőkben. A kórházak forgalmát nem befolyásolta érdemben a díjfizetés megszüntetése. Összesítette az OEP a gyógyszerkiváltásra vonatkozó adatokat is. Megállapítható, hogy a társadalombiztosítási támogatással kiváltott medicinák dobozszáma körülbelül tíz százalékkal nőtt áprilisban márciushoz képest, majd ugyanennyivel vissza is esett májusban.
Az OEP-nél a folyamatok elemzése még tart. Felhívták a figyelmet arra, hogy a vizsgált időszakban a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlése mellett más változások is befolyásolhatták az adatokat. Ilyen, hogy ismét háromhavi gyógyszeradag írható föl egyszerre, ami azt jelenti, hogy kevesebben mennek orvoshoz csak azért, hogy receptet írassanak. A kazincbarcikai kórház igazgató-főorvosa, Trencsényi Erzsébet elmondta: március végén a betegek nagy része már kivárta a díjfizetés áprilisi megszüntetését, és csak akkor ment el orvoshoz. A szakrendeléseken a legnagyobb betegforgalom április másodikától mutatkozott, mivel elsején először háziorvosukhoz mentek a páciensek, hogy megszerezzék a beutalót. Horváth Attiláné, a Kecskeméti Megyei Kórház sajtóreferense elmondta: náluk nem nőtt robbanásszerűen, hanem fokozatosan emelkedett az orvos-beteg találkozások száma április elseje után. A lassú, tízszázalékos növekedés után végül elérte a díjfizetés előtti szintet.