Pesti Imre várhatóan nem kap kormányzati szerepkört, és mintha a pártjától többször eltérő nézeteket valló Mikola Istvánról is megfeledkeztek volna.
Igazi csúcsminisztérium lenne az úgynevezett humántárca az Orbán-kormányban. Ez ugyanis az egészségügyet, az oktatást, a kultúrát és a szociális kormányzati területet is egyazon minisztérium alá vonná. A humán szupertárca annak a filozófiának a szimbóluma lehet, amely évek óta azt igyekszik sugallni, hogy a Fidesz politikájának középpontjában „az emberek állnak". Mindeközben azonban az egyenként is kiemelkedően fontos területek alárendelődnének egyetlen - a szakterületekben valószínűleg járatlan - csúcsminiszter akaratának.
Itt ezt a posztot egy „külsős, egészségügyi menedzser" irányítása alá vonnák, aki Réthelyi Miklós, a Semmelweis Egyetem (SOTE) korábbi rektora lenne. Réthelyi a gerincvelő szerkezetével foglalkozó kutatásai révén szerzett nemzetközi elismerést, jelenleg vezetőségi tagja a Keresztény Orvosok Magyarországi Társaságának és rendes tagja a Professzorok Batthyány Körének. A kétségtelenül kiváló orvos szakember 1998-1999 között ugyan tevékenykedett az oktatási minisztérium tudományos ügyek főosztályának vezetőjeként, és számos területen ért el maradandó kutatási eredményeket, mégsem valószínű, hogy egyaránt felkészült volna a tervek szerint kezébe adandó összes szakterületen. Kérdéses például, hogy mit kezdene a szociális kérdésekkel, mint például a segélyezés ügye vagy éppen a kulturális témákkal, a magyar kultúra ápolásával.
Az is körvonalazódni látszik, hogy a szupertárca irányítását alapvetően kereszténydemokrata értékrend határozza majd meg, míg az egészségügy vagy az oktatás területén tevékenykedő fideszes szakpolitikusok egyértelműen háttérbe szorulhatnak. Nem kapna például szerepet a magánvéleménye óta elhallgattatott Sió László, de Pósán László és a kormányzati szerepvállaláson újabban vacilláló Pokorni Zoltán sem. A Fidesz-program egészségügyi fejezetét jegyző Pesti Imre várhatóan nem kap kormányzati szerepkört, és mintha a pártjától többször eltérő nézeteket valló Mikola Istvánról is megfeledkeztek volna.
A híresztelések szerint államtitkári rangban Szócska Miklós, a SOTE Egészségügyi Menedzserképző Központjának igazgatója lesz felelős az egészségügyért, az oktatási államtitkár a radikális nézeteiről elhíresült Hoffmann Rózsa, a szociális terület vezetője pedig frakciótársa, Soltész Miklós lesz. A kulturális államtitkárságot Szőcs Géza erdélyi költő vezetheti, de az is fölmerült, hogy erre a posztra végül Baán László, a Szépművészeti Múzeum igazgatója kerül.
A humántárca összevonása is abból az elképzelésből táplálkozik, hogy az új Orbán-kabinet rá fog kényszerülni keserű, de gazdaságilag elengedhetetlen lépésekre. Emiatt egyértelmű, hogy sokkal szélesebb a manőverezés lehetősége, ha a „népjóléti" feladatok egyetlen nagy olvasztótégelybe kerülnek, amelynek egyik keze elvesz, míg a másik osztogat. Egyelőre azonban még nem tudni, hogy egy humán csúcsminisztérium esetében nem nehezíti-e például az oktatás területén végrehajtandó reformokat, ha az ágazat egy egészségügyi szakember kezében összpontosul.