A kalcium egyáltalán nem hatásos rovarcsípés-allergia esetén.
Azoknak, akik tudják magukról, hogy érzékenyek a darázs- vagy méhszúrásra, mindenképpen adrenalin tartalmú injekciót kell magukkal hordaniuk. Jelenleg ez az egyetlen azonnal ható, életmentő ellenszer, de beadása és a tünetek enyhülése után is orvoshoz kell fordulni. Órákkal később újabb roham jöhet.
Koszó Beáta allergológus elmondta, csak a második, harmadik csípés után jelentkeznek az egyre súlyosabb tünetek. Az sem feltétlenül allergia, ha valakinél feldagad a szúrás helye. Figyelmeztető jel, ha a duzzadás nagyobb területen, akár 24 órán át tart, illetve ha viszkető kiütések jelennek meg testszerte, emellett gyengeség, szédülés, torokkaparás lép fel. Ehhez hasi görcsök és fulladásos tünetek is járulhatnak, legsúlyosabb esetben pedig a keringés perceken belül összeomolhat az anafilaxiás sokk következtében. A kalcium semmit nem használ ilyenkor kizárólag a combizomba gyorsan beadott adrenalininjekció mentheti meg a beteg életét - szögezte le az orvos. Ez receptre kapható a patikákban, egy ampulla körülbelül 15 ezer forintba kerül, a társadalombiztosítás nem támogatja. Mivel életmentő szerről van szó, az allergiásoknak méh-, illetve darázsszezonban mindig magukkal kell hordaniuk az oltóanyagot. Nagyon fontos az is, hogy ellenőrizzék a lejárati időt. Az injekció beadása után azonban el kell menni orvoshoz is, mivel a tünetek akár hat órával később újra előjöhetnek.
Nemrégiben Komárom-Esztergom megyében ketten is életüket vesztették darázscsípés miatt. Egyikük, egy 21 éves rédei fiú tudta magáról, hogy allergiás, de csak kalcium volt nála, ami nem használt. Anafilaxiás sokkot kapott és a kórház felé tartva meghalt. Egy rovarirtószer-gyártó cég a Független Hírügynökséget arról tájékoztatta, hogy az idén a szokásosnál háromszor több darázsirtó szert adtak el, vagyis sokkal több lehet a rovar.