Saját honlapot indítottak a békéscsabai füstölgők.
A dohányzók és nem dohányzók ellentéte legalább annyi problémát vet fel, mint a kutyások és nem kutyások vagy a biciklisek és autósok között feszülő indulatok - olvasható a beol.hu website-on. A szerkesztőség által megkérdezett füstimádók szerint intelligenciával és tapintatossággal elejét lehet venni a vitáknak. Ha káros szenvedélyükkel mást nem zavarnak, nem piszkítják be környezetüket, nem adnak okot a támadásokra. Néhány városban viszont már a közterületen sem lehet rágyújtani.
Egy békéscsabai olvasójukk a napokban jelezte: kötelezővé tenné, hogy az üzletek elé csikktartókat helyezzenek, szerinte ugyanis ezzel tisztábbá tehetnék a várost.
— Alapvető, hogy nem dobjuk el a csikket az utcán, nem szemetelünk. Ez intelligencia kérdése, épp úgy, mint az is, hogy ha társaságban vagyunk, megkérdezzük a többieket: zavarja-e őket, ha rágyújtunk — mondta el kérdésünkre Zsóri Ádám. A nikotinélvező békéscsabai fiatalemberrel egy felnőttoktatási intézményben beszélgettünk, ahol a szabadban jelölték ki a dohányzóhelyet. — A cigizésnek közösségépítő hatása van, a hamutartó körül gyülekeznek azok is, akik nem szívnak velünk, de itt mennek a legjobb beszélgetések.
Gabnai Csaba, az egyik békéscsabai étterem tulajdonosa gondoskodott arról, hogy vendégei tiszta levegőjű helyiségben szórakozhassanak:
— Kialakítottunk egy dohányzótermet, amit leválasztottunk, így nem zavarhatja a füst a többséget. Ennek a dohányosok is örülnek, nem túl jó megoldás, ha az utcára száműzzük a cigiző vendéget.
Hazánkban több városban is helyi rendelettel korlátozzák a közterületi dohányzást. Békéscsabán egyelőre nincs ilyen tiltás, kivéve a játszótereken és a sportpályákon. Ezeken a helyeken tavaly január elsejétől tiltott a füstölgés.
— Jók a tapasztalataink, a csabaiak megszokták, és a legtöbben be is tartják a rendeletet. Ellenben az iskolák, a buszpályaudvarok és megállók környékén sok eldobott csikkel találkozunk — tudtuk meg Makszin Andrástól. A város közterület-felügyelőinek csoportvezetője elmondta, ha valaki az utcán dobja el a csikket, akkor köztisztasági szabálysértést követ el. A büntetés a helyszínen háromtól 20 ezer forintig terjedhet, eljárás esetén pedig akár 50 ezer forint is lehet. — Pénzbírságot nem szoktunk kiszabni, figyelmeztetéssel próbáljuk elejét venni az ilyen szemetelésnek — hangsúlyozta Makszin András.
A kibékíthetetlen ellentét egyesek fejében mégis csak létezik. Ezt bizonyítja az is, hogy néhány éve összefogtak a „füstölgők", és saját oldalt nyitottak az interneten. A világhálón keresztül képviselik a felnőtt lakosság dohányzó, közel egyharmadát. A Füstölgők Társasága a dohányzás kultúráját, a kulturált cigizést tartja fontosnak. Érdekes és sokat mondó tény, hogy tagjaik között nem dohányzók is vannak, akik szimpátiával viseltetnek a füstölgők iránt.