Legalább az infláció mértékével drágulnak januártól a térítéses orvosi szolgáltatások.
Eddig egyebek közt a jogosítványhoz, a lőfegyvertartáshoz, a hajóvezetéshez szükséges szakvéleményért, a látleletért, illetve a véralkohol-vizsgálatért és a józanításért kérhettek közvetlenül a betegtől pénzt az orvosok, illetve az intézmények. Januártól e fizetős ellátások száma tizenötre bővül - derül ki a Nemzeti Erőforrás Minisztérium által készített jogszabálytervezet mellékletéből.
A dokumentum szerint - amely várhatóan még karácsony előtt a kormány elé kerül - januártól 6800 forintot kérhetnek az intézmények a kábítószer hatása alatt állók akut ellátásáért, 9100 forintért juthatnak orvosi pecséthez a hivatásos sportolók, illetve 15100 forintot kérhetnek a nem kötelező és nem az orvos által kért tüdőszűrésért. A dráguló szolgáltatások közül például a lőfegyvertartáshoz nélkülözhetetlen pszichológiai vizsgálatért az eddigi 3000 forint helyett első alkalommal 6800 forintot, másodfokon 9300 forint helyett 11300 forintot számlázhatnak ki. A látleletért ezer forinttal kell majd többet fizetni az eddigi 2000 helyett, de biztosan kell fizetni például a gyerektáboroztatáshoz szükséges orvosi igazolásért is.
A jogosítványhoz készülő orvosi igazolások ára korcsoportonként változott, az ilyen papír kiállításáért a legkevesebbet, 800 vagy ezer forintot a 70 éven felülieknek kellett leróniuk, a jövőben ez is 4500 forintra emelkedik, miközben az egyéb korosztályhoz tartozók is 1800-2000 forintos kiadástöbblettel kalkulálhatnak.
A jövőben a hatósági vérvizsgálat 3000 forint lesz, és emellett 1500 forintot számlázhatnak a vizeletvizsgálatért is. A toxikológiai vizsgálatért már 8000 forintot is kiszámlázhatnak a szolgáltatók.